0

М аями Хийт вкара 23 коша от зоната на трите точки, за да взриви защитата на безспорния лидер от редовния сезон на НБА Бостън Селтикс. С победа 111:101 в Бостън тимът от Флорида изравни 1:1 серията в първия кръг от плейофа преди 2 мача у дома.

Тези 23 тройки в Бостън са рекорд в историята на Маями – предишният бе 20 точни  стрелби от 2021 г.

Селтикс стартираха уверено – 14:9 до петата минута, все още стабилни в защита и отличен Тейтъм (28 точки). Но след това на Хийт им тръгна стрелбата и това разклати самочувствието на домакините.

Гонитбата в резултата продължи до началото на третата четвърт, когато лидерът от редовния сезон изостана 70:82, разлика, която той така и не успя да стопи, поразен от убийствената точност на стрелбата на противника.

Тайлър Хeро (24 точки при 6/11 отдалеч), Кейлъб Мартин (21 точки при 5/6) и Никола Йович (11 точки при 3/4) не пропуснаха почти нищо и 61 точки от дуото Браун-Тейтъм не бяха достатъчни.

Така Бостън загуби едва четвърти мач у дома този сезон от общо 41.

Маями Хийт пък явно влиза в онази форма, която изстреля отбора до финала за титлата в НБА миналия сезон, когато от осма позиция в Източната конференция в първия кръг от плейофите отново се справи с лидера тогава – Милуоки.

В другия двубой от НБА, игран тази нощ, Оклахома Сити Тъндър постигна категоричен успех със 124:92 над Ню Орлиънс Пеликанс. Така "гръмотевиците" имат преднина от 2:0 успеха в серията за пръв път от 2013 година.

Първенецът след редовния сезон в Западната конференция отвори двуцифрена преднина още в края на първата четвърт, която завърши 35:22, а до края на мача разликата между двата тима продължи да расте.

Шай Гилджъс-Алекзандър вкара 33 точки за победителите, а още 26 точки реализира новобранецът Чет Холмгрен. Всеки от титулярите на домакините реализира поне 13 точки, което компенсира скромния принос на играчите от пейката, завършили с общо едва 16 точки.

За гостите от Ню Орлиънс, които са без контузения си лидер Зайън Уилямсън, 19 точки отбеляза литовецът Йонас Валанчиюнас.

Следващите два мача от серията са в Ню Орлиънс.

Срещи от първия кръг на плейофите в Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада (НБА):