Х ората изчезват и октоподите създават следващата цивилизация, която ще владее планетата Земя. Това твърди британският биолог Тимъти Коулсън. Професорът от Оксфорд отбелязва пред базираното в Лондон бизнес издание The European, че октоподите са от „най-находчивите същества на планетата, което ги прави по-вероятни кандидати да превземат Земята, отколкото други животни като птици или насекоми, които, макар и интелигентни същества, имат някои недостатъци като фините двигателни умения, необходими за изграждането на цивилизация.“.
Ниша
Професорът твърди: „Октоподите са потенциално най-силният кандидат за запълване на екологична ниша в един постчовешки свят. Тяхната способност да решават сложни проблеми, да комуникират помежду си, особено с цветни проблясъци по кожата, да манипулират предмети и дори да се маскират със зашеметяваща прецизност предполага, че при подходящите условия на околната среда те биха могли да еволюират в изграждащ цивилизация вид след изчезването на хората.”.
Според Коулсън тези качества – в тандем с тяхната „усъвършенствана невронна структура и забележителни умения за решаване на проблеми“ – правят съществата с пипала способни да се „адаптират към променящата се планета“.
Тим Коулсън продължава с обясненията: „Бъдещето на живота на Земята се оформя от безброй променливи и произволен брой видове могат да станат кандидати да създадат цивилизация“. „Имам предвид забележителната интелигентност на октопода, адаптивността и разнообразната гама от стратегии за оцеляване, не би било най-пресиленият зaлог да си ги представим да процъфтяват в един свят, в който човеците липсват.“
Ясно е, че вкусните кулинарни изкушения октоподите могат да правят разлика между виртуални и реални предмети, да решават пъзели и да използват сложни инструменти с пипалата си. Оксфордският професор добавя: „Тяхното напреднало познание, използване на инструменти и способност да се адаптират към променящите се среди осигуряват идея за това, което може да се появи като следващия интелигентен вид на планетата след хората“.
„Вярвате или не, но в изследователските центрове някои индивиди дори бягат от резервоарите си през нощта, посещавайки тези на своите съседи“ - добавя Коулсън.
Проблеми
Коулсън обаче отбеляза, че има и много проблеми пред тези индивиди и най-основният от тях е невъзможността да заживеят на сушата, ако хомо сапиенс изчезне. „Октоподите е малко вероятно да се адаптират към живота на сушата поради липсата на скелет, което прави бързото и пъргаво движение извън водата предизвикателство за тях“, добавяйки, че все пак това е напълно възможно тези животни да еволюират, за да завладеят планетата и на сухо.
После разсъждава: „Въпреки това тези същества биха могли потенциално да изградят подводни общности, наподобяващи градове, които виждаме на сушата при хората. Но това може да им отнеме стотици хиляди или дори милиони години, за да се развият и да направят това“.
Коулсън отбелязва: „Няма начин да знаем дали тази хипотеза ще се окаже вярна, но това не може да бъде изключено. Това е само една от многото възможности и не може да се предскаже с голяма степен на сигурност как еволюцията ще се развие за продължителни периоди. Но могат ли октоподите да заменят хората – и потенциално всички примати, ако последните измрат? Отговорът на този въпрос е само един: Абсолютно! Те могат да станат не само мозъците на морето, но и на планетата, които да изградят следващата голяма цивилизация на Земята.“
Удивително
Октоподите са едни от най-удивителните животни на планетата, някои дори ги смятат за пришълци от други светове, появили се заедно с извънземни кораби (нещо като рапаните и други видове, които се разпространяват по цял свят, когато европейските кораби започват да ходят редовно до бреговете на Япония).
Октоподите са най-известните главоноги мекотели. Те са около 300 вида. Някои са от 2-3 сантиметра, други надвишават 5 метра.
Като другите главоноги октоподът е двустранно симетричен - с две очи и уста с клюн в основното тяло, в центъра на осемте крайника. Мекото тяло може радикално да промени формата си, позволявайки на октоподите да се провират през малки пролуки. Те влачат осемте си пипала зад себе си, докато плуват. Сифонът се използва както за дишане, така и за движение, чрез изтласкване на водна струя. Октоподите имат сложна нервна система и отлично зрение и са сред най-интелигентните и поведенчески разнообразни от всички безгръбначни, твърдят учени. Думата „октопод“ означава „осмокрак“ и идва в повечето европейски езици от древногръцки през латински. Октоподите се смятат за изключително голям деликатес.
Живеят от няколко месеца до 3-4 години и сякаш се раждат научени. Имат мозък, който им позволява бързо да решават проблеми.
Космос
Ако октоподите развият цивилизация, то тя би могла да бъде в морските региони, особено в крайбрежните зони, но да се простира и в недостъпните за нас дълбини на океана. Уфолози смятат, че подобна цивилизация би могла да изгражда космически кораби, които са пълни с вода. Пътуване в такива условия се предполага, че би било по-лесно поносимо за организма, отколкото ако човек е в обикновена ракета, пълна с въздух.
Привържениците на теориите за извънземни в древността са изградили тези, че Земята е била посещавана от подобни същества. И смятат как извънземни цивилизации и до ден днешен е възможно да имат бази в дълбините на океана, откъдето да изстрелват корабите си.
А що се отнася до измирането на водещи животински видове на нашата планета, има поне пет пъти масови такива. Като най-известното е това на динозаврите преди 65 милиона години.
Въпросът е, когато човекът изчезне от планетата, дали тя би била в състояние да има още живот на себе си. И дали няма само хлебарките да оцелеят, ако има планета, която да обитават.
Георги П. Димитров