0

Н аказателната лихва за просрочени задължения или т.нар. законна лихва да бъде намалена. В момента тя се определя на база основния лихвен процент на БНБ, сумиран с 10 пункта, като идеята е да се запази, но да е плюс 8% за търговци и 4 на сто за физически лица. Това предвиждат промени в Закона за задълженията и договорите, внесени от Мартин Димитров от Коалиция ПП-ДБ и група народни представители за обсъждане в Народното събрание. 
Със законна лихва обикновено се санкционират забавени плащания към бюджета като данъци, такси, осигуровки, мита, акцизи и прочие. Лихва не се начислява върху натрупани задължения от лихви, както и за глоби. 

Пример 

В момента при забава на плащане на дадена сума ще бъде начислен основният лихвен процент, който е 2,95 плюс 10% или 12,95 на сто. Ако предложенията бъдат приети, то при тази основна лихва на БНБ от 2,95 вече ще е плюс 8 на сто или лихвата за забава ще е 10,95% за търговци, а за физически лица пък ще е 6,95%. Тя се изчислява два пъти годишно - на 1 януари и на 1 юли всяка година, като актуализацията зависи от това какво се случва с лихвите на междубанковия пазар. 

Мотиви 

В мотивите към законопроекта е записано, че определената наказателна лихва действа от 1994 година, а оттогава има много промени на лихвите. Освен това наказателната лихва е еднаква както за фирмите, така и за обикновените хора с ниски доходи, които са уязвими групи. Според депутатите от коалицията тя е с необосновано голям размер, което може да доведе до невъзможност за плащане на просрочени задължения за парно, вода и други. Необосновано високият размер на лихвата спрямо тези в търговските банки променя нейната функция от обезщетителна в силно санкционна. В момента в България тази лихва е една от най-високите спрямо останалите страни в ЕС.