П ролетта е време на повишен риск за кожата, склонна към дерматит. Променливите метеорологични условия и температурни промени, влиянието на алергени и намален имунитет след зимата – сякаш всички са се обединили срещу нас. Нека да разберем как да контролираме риска от развитие на дерматит и да се борим с неговите обостряния.
Сезонните промени в околната среда, както и вътрешните процеси в организма, могат да провокират суха и раздразнена кожа, както и обостряне на хронични заболявания - по-специално атопичен дерматит.
Рискови фактори
Ето кои рискови фактори са особено актуални през пролетта и как могат да повлияят на състоянието на кожата.
1. Резки промени в температурата и пориви на вятъра: нарушават хидролипидната бариера на кожата - естествен защитен филм, необходим за задържане на влагата в горните слоеве на кожата и предпазването й от външни влияния. Когато бариерата е отслабена, кожата става по-уязвима: губи влага, става суха, опъната и склонна към раздразнения.
2. Повишен контакт с алергени: във въздуха се появяват значителни количества прах и полени, които са силни алергени. При хора с предразположеност към алергични дерматози (например атопичен дерматит или уртикария) това може да доведе до зачервяване и лющене на кожата, както и до обостряне на заболяването.
3. Активно UV лъчение: Пролетното слънце е много по-активно и кожата може да реагира с повишена чувствителност и податливост към слънчевите лъчи (това се нарича фоточувствителност). Това може да доведе до зачервяване, повишена пигментация или дори слънчево изгаряне. Освен това UV лъчите могат да дехидратират кожата, влошавайки потенциалната сухота и лющене.
4. Сезонна хиповитаминоза: през зимата тялото не винаги получава достатъчно количество витамини, по-специално A, E и D, които са важни за състоянието на кожата. Това може да доведе до забавяне на естествените процеси на възстановяване на кожата, намаляване на нейната еластичност и повишена сухота.
Как можем да се борим с всичко това по цялостен начин? Важно е да запомните, че както атопичният дерматит, така и уртикарията се появяват като правило под въздействието на сложни процеси, протичащи в тялото - и съответно изискват цялостен подход към лечението. Ще ви кажем какви етапи могат да бъдат включени в комплексната терапия на дерматит - но силно препоръчваме да не се самолекувате и да се консултирате със специалист. Само лекар може да оцени състоянието на кожата във всеки конкретен случай и да предпише най-подходящия режим на лечение.
Основна терапия
В основата на лечението на атопичен дерматит и алергична уртикария е така наречената базисна терапия, насочена към овладяване на възпалителните процеси и премахване на симптомите на заболяването. За тази цел могат да се предписват локални глюкокортикостероиди - хормонални мехлеми и кремове за външна употреба. Моля, имайте предвид, че такива лекарства се използват само според предписанието на лекар и стриктно в съответствие с инструкциите.
Сорбенти и пребиотици
Съвременните изследвания показват, че състоянието на кожата в много случаи може да бъде тясно свързано с чревната микробиота. Има дори такова понятие като оста "черва-кожа". Нека се опитаме да опишем накратко същността на тази връзка.1
При повишена пропускливост на чревните стени, метаболитите на нежелани бактерии (по-специално фенол) могат да навлязат в системния кръвен поток през червата. Това може да провокира нарушаване на узряването на кератиноцитите (структурни единици на кожата), причинявайки суха кожа и провокирайки обостряне на възпалителни процеси (по-специално дерматит).
За възстановяване на баланса на микробиома и поддържане на състоянието на кожата в комплексната терапия могат да се използват сорбенти и пребиотици.
Изследванията показват, че подобряването на здравето на червата може от своя страна да помогне за намаляване на тежестта на сърбежа, сухотата и зачервяването на кожата, както и да намали риска от повтарящи се обостряния на атопичен дерматит.
Правилна грижа
Комплексната терапия на дерматит трябва да бъде придружена от правилна грижа за кожата:
- използване на емолиенти, които помагат за възстановяване на хидролипидната бариера на кожата, задържат влагата и намаляват появата на сухота;
селекция от продукти за грижа без аромати и парабени, по възможност с успокояващо действие
- смазващи компоненти (алантоин, пантенол, керамиди);
- спазване на хигиенните правила.
Важно е да запомните, че трябва да спазвате правилата за грижа не само по време на обостряне, но и по време на ремисия.
Как да се грижим за кожата, склонна към пристъпи на атопичен дерматит? Нека да разгледаме основните принципи на грижа, които помагат да поддържате кожата си в ремисия за по-дълго време.
Нежно почистване: използвайте меки препарати с неутрално pH, без аромати и агресивни повърхностноактивни вещества. За тялото не трябва да използвате твърди кърпи и ексфолианти с абразивни частици.
Контролирайте условията за къпане: водата трябва да е топла, а не гореща, препоръчително е да не се къпете твърде дълго - престоят под вода за дълго време може да изсуши кожата.
Хидратация и защита: Важно е да поддържате защитната бариера на кожата редовно. За да направите това, можете да използвате емолиенти, да избягвате агресивни домакински химикали и да използвате слънцезащитни продукти, преди да излезете навън (дори в облачни дни).
Контролиране на влажността в помещенията: използване на овлажнители, особено ако отоплителният сезон все още продължава.
Грижата за кожата не е само козметични процедури, но и грижа за вашето емоционално състояние. Опитайте се да избягвате стресови ситуации, използвайте техники за релаксация, като дихателни упражнения, йога или медитация.
Съветите на Баба Ванга при екзема
След изкъпване болните места да се намажат с памук, натопен в смес от 1 к.ч. олио и 1 к.ч. винен оцет.
В 1 к.ч. спирт за горене пуснете на върха на ножа салицил. Разбъркайте добре и мажете поразеното място 1-2 пъти на ден, докато се употреби цялото количество.
Изстисква се сокът от билката сапуниче и след добро измиване и почистване със спирт болното място се маже със сока.
Да се изпекат до изгоряло 30 ореха. След това да се счукат на прах и да се размесят с рибено масло, да стане като мехлем. Почистеното място се маже с него.
Подобна рецепта, но за деца: Във фурната на печката се изпичат до тъмнокафяво 3 ореха с черупките. След като изстинат, се скукват много добре. Към тях се прибавя 1/2 лъжичка рибено масло. Почистено добре, мястото се намазва няколко пъти.
Много от разновидностите на екземата се лекуват, като се мажат след почистване с течността, която се събира през месец май в брестовите шишарки.
Болният да се маже със смес от равни части грес и бензин.
Букет горски цветя се сварява и с водата се облива болният. При детска екзема се препоръчва къпане с вода от сварен ечемик.
При екзема на ръцете от перилни препарати и други химикали: Всеки ден да се правят хладки бани на ръцете, като във водата се разтваря 1 чаена лъжичка сода бикарбонат. Банята продължава около 15-20 минути. След това за десетина минути ръцете се потопяват в леко затоплен зехтин.
Петър Димков комбинира 3 билки
При екзема Петър Димков препоръчва билкова комбинация от: Бял равнец (Achillea millefolium) – стрък; Невен (Calendula officinalis) – цвят; Листа от Теснолист живовляк.
Невенът има антибактериално, антивирусно, противомикробно, успокоява нервната система и ускорява заздравяването на рани. Листата от живовляк пък съдържат лимонена и олеанова коселини, ензими, слуз и соли, като се използват за омекчително средство против кашлица, при диария, болки в стомаха и червата, при жълтеница, екземи, както и при хемороиди.
Рецептата се приготвя по следния начин:
Смесвате по 1 супена лъжица от билките. Затопля се 500 мл. вода, докато заври и се добавят билките. Вари се още 5 - 6 минути. Получената течност се прецежда през тънко платно или марля. Приема се по 100 мл. 4 пъти на ден преди ядене.
Стръковете от бял равнец притежават болкоуспокояващо, противовъзпалително, кръвоспиращо, антисептично, холеретично и засилващо стомашната секреция действие.
Бършем засегнатите зони с кокосово мляко
Сред препоръчваните средства срещу атопичен дерматит е кокосовото мляко. За да облекчите сърбежа и да намалите обрива, потопете памучен тампон в кокосово мляко и избършете засегнатите зони с него. Два пъти дневно, кокосовото мляко може да се използва и като овлажняващ крем за лице. Съхранявайте в хладилник.
Каша от индийско орехче и вода
Прах от индийско орехче може да се прилага върху засегнатите зони, след като се смеси на кашичка с топла вода. Получената смес се оставя да престои около 30 минути, след което се измива с вода. Това ще доведе до облекчаване на дразненето и сърбежа.
Може да нанесете върху обрива и паста от камфорово масло и сандалово дърво. Оставете да действа в продължение на 5-10 минути и отмийте. Правете ежедневно, докато не подейства.
Бъркаме мехлем от невен и черен оман
От помощ е домашно приготвен мехлем с невен и черен оман. За да си го забъркате, стрийте изсушените билки на ситно и ги сложете в стъклен буркан (запълнете с тях 2/3 от съда). Залейте отгоре с бадемово масло, масло от гроздови семена или кокосово масло, така че билките да са изцяло покрити. Бурканът се поставя на слънчево място и всеки ден се разклаща. След седмица се прецежда през марля и полученото масло се поставя на слаб огън. Като се загрее (без да се допуска да изгаря) се добавя 30 грама настърган пчелен восък и се разбърква до пълно разтопяване на восъка. Отстранява се от котлона и се изсипва в малки бурканчета с широк отвор. Може да се добавят няколко капки масло от чаено дърво. Нанася се върху раздразнените места при обостряне на симптомите. Мехлемът се съхранява на хладно, сухо и тъмно място.
