С лед 40-годишна възраст паметта, а с нея и концентрацията, започват да отслабват. Макар и първоначално този процес да е едва забележим, започва със забравяне на рождения ден на най-добрата ни приятелка, например, може да се задълбочи, ако не вземем мерки навреме. Това може да стане с подходящи хранителни добавки, по-прецизен режим живот, както и с увеличаване на разходките и спорта на чист въздух. Здравословното хранене без преяждане пък, предпазва от Алцхаймер.
Пет са факторите, допринасящи за по-ранното отслабване на паметта.
Липсата на достатъчно сън и редовното недоспиване са основни.
Сънят е важен за възстановяването на мозъка, който създава и излъчва няколко вида мозъчни вълни. Едни от тях се създават точно по време на сън. Те прехвърлят спомените на префронталния кортекс, който е част от мозъка, съхраняващ дълготрайни спомени. Когато сънят не е достатъчен, спомените не са в състояние да се движат към префронталния кортекс, а това води до забравяне и загуба на краткосрочната памет. Ето защо човек се нуждае от поне 8 часа сън на нощ.
Депресията оказва влияние върху концентрацията и върху това да спомня стари случки, събития, дати, факти, които са се случили скоро.
Недостигът на тиамин (витамин B1) е необходим за добрия метаболизъм.
Той спомага храната да се превръща в енергия. Витамин B1 е отговорен за нормалното функциониране на нервната система. Според учени големи количества от него се намират в мозъка и спомагат за производството на невротрансмитери, които влияят на настроението, паметта, движението и мисълта. Дефицитът му е причина за появата на синдром на Вернике – Корсаков, който е вид неврологично разстройство, което води до краткосрочна и дългосрочна загуба на паметта. Употреба на някои медикаменти, наркотици и алкохол е доказана причина честото забравяне.
