Д оброволци чистят поляни, паркове и плажове, поправят общинска собственост и помагат при бедствия или изчезване на хора, лъскат имиджа на градовете. Благодарение на тяхната самоинициативност църкви, паркове, градинки и като цяло обликът на града или селото се подобрява. В момента обаче в България няма правна рамка, която да гарантира защитата и устойчивостта на доброволчеството. За такъв закон отдавна настояват неправителствени и граждански организации. Има внесени три законопроекта, които още не са гласувани от парламента.
Във Варна функционира Доброволно формирование. Към структурата са записани 45 доброволци, като ядрото й се състои от 15 души, съобщи за „Телеграф“ ръководителят Стойчо Стойчев. Те са на изключително високо ниво, което се доказва и от отличното им представяне на ежегодни национални и регионални състезания, организирани от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Целта на тези състезания е да повишат готовността на доброволците за реакция при бедствия и извънредни ситуации, както и да насърчат сътрудничеството между различните формирования. Припомняме, че миналата година доброволците участваха в дейностите по потушаването на пожара до блоковете 404 и 405 в район „Вл. Варненчик“, както и в село Каменар, заедно с РДПБЗН, Държавното горско стопанство, фирми и граждани. Доброволците от клуб „Приятели на морето“ регулярно провеждат акции по почистване на морското дъно и плажовете във Варна и Бургас. Акциите им често са свързани с прояви като Международния ден на Черно море и др., като се организират в групи в социалните мрежи.
Обучение
Всички доброволци трябва да преминат базово обучение, което включва основни познания и умения за реагиране при различни извънредни ситуации, уточни Стойчев. Според него обаче е необходимо съдействие от страна на институциите у нас при организирането на различни специализирани курсове, които включват работа с моторни резачки и генератори, както и алпийски или водолазни дейности. Обученията могат да се проведат в Академията на МВР или в центрове за професионална квалификация, а след успешно преминаване на обучението доброволците получават квалификация, която им позволява да участват в различни дейности при бедствия, коментира Стойчев.
От община Варна обещават доброволците да бъдат снабдени с нови лични предпазни средства, които включват каски, ръкавици, защитни костюми, маски и други необходими елементи, съгласно последните стандарти за безопасност. Процедурата за закупуването на лични предпазни средства за доброволното формирование е финализирана и вече се очаква доставка, каза заместник-кметът Илия Коев.
Кризи
Случи ли се природно бедствие или голяма авария в Бургаския регион, на минутата се събират тълпи от доброволци. Обикновено те се отзовават на призив за помощ от община или държавни нституции, но най-често се самоорганизират в социалните мрежи. Извън кризисните ситуации доброволчески групи редовно извършват почистване на най-замърсените плажни ивици, които не се стопанисват. Кампаниите стартират в края на пролетта. Доброволци от водолази пък редовно се организират сами и почистват морското дъно в района на мостика в Бургас или около остров Света Анастасия.
Русе
Доброволният труд за почистване и облагородяване на междублоковите пространства не е повсеместно явление в Русе, защото повечето смятат това за задължение на общината. Все пак има ентусиасти, които с личен пример показват как трябва да се отнасяме към средата, в която живеем. Двама русенци – Мирослав Малчев и Димитър Йорданов, неотдавна възстановиха с безвъзмезден труд стара и ръждясала пейка в квартал „Здравец Изток“, изпотрошена преди много години. Предстои възстановяването на още една, като преди това мястото бе почистено от храсти и боклуци.
Вече години наред доброволци се събират и чистят дунавските острови Батин, Люляка, Алеко, Мишка, Вардим, Батин. Не е задължително участниците да имат специални умения и опит в гребането с каяк. Акциите продължават обикновено два дни. Организира се лагер и се нощува в палатки. Отпадъците се събират разделно и се транспортират с моторна лодка до брега.
Пример
Пример за силата на доброволците е община Симитли. Непрекъснато се провеждат акции - за почистване на нерегламентирани сметища, за косене на треви и храсти, за боядисване на огради на обществени сгради, за озеленяване. Преди великденските празници десетки доброволци решиха да почистят и облагородят пространството край новия и модерен парк в село Крупник. Паркът бе изцяло обновен по проект на община Симитли със средства от държавния бюджет. Той бе открит само преди няколко месеца и е най-посещаваното място за отдих от възрастните и за игра от децата и младежите. Затова ентусиастите се обединиха около идеята да сътворят красив цветен кът и до самия парк. По този начин в района ще е още по-приятно за разходка и на местните хора, и на гостите на Крупник. Към инициативата на доброволците се присъедини и кметът на селото Александър Равначки, който похвали задружността на крупничани. „Правим това и за нас, но най-вече за нашите деца. Да им дадем пример как трябва да се грижат за своето родно място“, каза за „Телеграф“ селският управник. В Банско пък хората се обединяват най-често да почистват определени райони в Пирин планина, но правят акции в града за почистване и озеленяване. Ентусиасти от Самуилово наскоро почистиха треви и храсти край главния път в Подгорието, за да има по-добра видимост за шофьорите. Направиха и профилактика на шахтите, за да не се образуват огромни локви при силни дъждове.
В Бургас създадоха онлайн платформа
Община Бургас целенасочено насърчава доброволчеството. Преди две седмици заработи нова онлайн платформа за доброволци по инициатива на местната власт. Чрез нея ще се улесни връзката между организатори и доброволци, желаещи да се включат в провеждане на различни събития и обществени каузи. Платформата носи името ihelp.bg и цели да даде ново измерение на доброволческите инициативи в региона – по-добре организирани, по-прозрачни и с много по-лесен достъп за всички заинтересовани страни. Всеки потребител може да се регистрира еднократно, след което ще получи личен профил, в който може да посочи населените места, в които има възможност да се включва в инициативи, и категориите събития, които представляват интерес за него. Всеки регистриран доброволец ще получава персонален QR код, който се сканира при пристигане на място. Това прави чекирането бързо, точно и лесно проследимо, а организаторите имат точна информация за присъствието и участието на всеки доброволец.
*Автори: Елена Анастасова, Жанета Йорданова, Владимир Симеонов, Любомир Славов
