Н ай-големият риск, свързан с естетични процедури, извършени от специалисти без опит, е, че тези хора не са способни да реагират в екстрена ситуация като алергичен шок или запушване на големи магистрални съдове. Това каза пред „Здраве с Телеграф“ водещият естетичен специалист д-р Инна Бабаян. Тя подчерта, че рисковете могат да са дори животозастрашаващи и далеч не са свързани само с очаквания ефект за визията на пациента.

„Дори и лекари могат да направят грешки, защото анатомията варира, но проблемът е, че лекарят се отличава от този човек в гаража с това, че той освен да постави, може и да оправи самата грешка и да реагира екстра спешно. Освен това при нестерилна обстановка вредите могат да станат наистина необратими“, добави д-р Бабаян и приведе пример от практиката в клиниката, в която работи.

„Това са редки неща, но са абсолютно възможни. Ние и продуктите, които използваме, отговарят на абсолютно всички условия, но човекът получи алергичен шок и беше буквално в предсмъртно състояние. Ако се получи в някой салон, това ще е смъртен случай, буквално и моментално. Ние в клиниките имаме на разположение всички неща, които трябва да се приложат още в първите секунди при такава ситуация. При човек, който не е лекар, първата опасност е, че той няма да разпознае какво се случва, второ – няма как да реагира. При такива по-остри състояния, откровено казано, може да убием човек без нужда“, предупреди специалистът.

Възпаления

„Извън такива опасни, но възможни ситуации, по-малките неща, които могат да се случат, са свързани с възпаления заради неподходящата среда и грешки на поставяне, които довеждат до временна или трайна увреда на части на лицето. Това се случва дори при лекари и специалисти с по-малък опит. Но те поне могат да реагират, моментално да оправят проблема и да реверсират процесите. Действително трябва да се прави разлика между квалифициран специалист, на когото поверяваме и визията, но и здравето си, и някой, който е научил нещо“, отбеляза още д-р Бабаян. Тя отбеляза и че често се случва да се прилагат несертифицирани препарати с недоказан произход. Често са я търсили и да коригира работата на други. „Дори при колеги с по-малко практика се получават поразии, а какво остава за неквалифицираните хора“, каза лекарят.

Проверки

Регионалните здравни инспекции (РЗИ) са извършили общо 1292 проверки в козметични салони и 113 в други обекти с обществено предназначение във връзка с данните за настъпили усложнения след прилагане на ботулинов токсин. Това стана ясно от отговор на министъра на здравеопазването Силви Кирилов на въпрос от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев още преди Великден. Установени са единични нарушения като извършване на дейности във фризьорски и козметични салони, попадащи в обхвата на утвърдените медицински стандарти, наличие на медицински консумативи, продукти без документи, доказващи техния произход, и етикет на български език, продукти с изтекъл срок на годност, в т.ч. и лекарствени продукти. Издадени са 6 акта за административни нарушения, 17 предписания за предприемане на хигиенни и противоепидемични мерки и са уведомени Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).

Специалност

Проверките на ИАМН показват, че в обектите, осъществяващи дейности, попадащи в обхвата на регулация на медицински стандарт ,,Пластично-възстановителна и естетична хирургия“ (инжектиране на филъри), са извършвани процедури от медицински специалисти без съответната специалност. Такива нарушения са установени и в лечебни заведения за извънболнична помощ. „Установено е извършване на медицински дейности от лица без правоспособност в обект, който не е регистриран по Закона за лечебните заведения. За случая е информирана съответната районна прокуратура“, обяснява още министър Кирилов в отговор на депутатското питане.

Маникюристки подбиват цените

с филъри за 30 евро от Турция

Във водещите клиники в страната цените за една от най-масовите разкрасителни процедури в момента – оформяне на устни с хиалуронова киселина, варират от 400 до 600 лева. Това показа проверка на „Телеграф“. В по-малките градове като Хасково например има „конкуренция“, която предлага услугата за 150-200 лева. Експерти обясняват разликата с качеството на препарата, който се използва. Доставните цени на добри продукти са от порядъка на 250-300 лева. В някои клиники за редовните клиенти може да се предложи такава цена, но по принцип оскъпяването идва от това, че трябва да има пари и за лекаря, който извършва манипулацията, а и за клиниката, която освен че търси печалба, има и своите разходи по поддръжка на помещенията и за персонала.

„В Турция филъри за устни могат да се намерят и за 30 евро. Но в крайна сметка те са със съмнително качество. С тях не може да се разчита да се получи не просто оптималният, но и дори приемлив ефект. По-важното е обаче, че никой не може да е сигурен, че те ще са безопасни. Освен това често ги поставят в места със съмнителна хигиена“, коментира д-р Инна Бабаян.