В началото на пролетно-летния сезон основните рискове от спортни травми са при хора, които са се обездвижили през зимата и започват с директни занимания с контактни спортове или се подлагат на по-екстремни натоварвания. Това обяви пред „Здраве с Телеграф“ ортопедът д-р Виктор Василев от болница „Лозенец“. Според него правилното е да се започне с кондиционни тренировки, които да подобрят тонуса, мускулната сила и издръжливост. „След това вече може да се включите в по-сериозни мачове с приятели например“, допълни специалистът.

Сезонност

„В практиката си ортопедите наблюдаваме т.нар. сезонност на спортните травми. През зимата водещи са тези, получени при каране на ски или сноуборд. При тях най-чести са контузиите в областта на коленете при ските и в областта на таза и горните крайници при сноуборда. При карането на ски по-тежките случаи са тогава, когато ските не са настроени добре технически. Най-простият пример е, когато не се откачи ската при падане. Това води до травми в областта на коленните стави - от по-леки навяхвания на коляното до разкъсване на страничните или кръстните връзки, което води до тежко увреждане на ставата и много често до необходимост от оперативно лечение“, разяснява още д-р Василев.

Американците говорят за т.нар. „неделни герои“ - хора, които цяла седмица не спортуват, а в неделя сутрин отиват да играят футбол. Това е основната грешка – лошият мускулен тонус и лошата физическа форма.

„Повечето пациенти, които идват в неделя следобед в ортопедичните кабинети, са мъже между 25 и 50 години. Те пристигат заедно със съпругите или приятелките си. Последните, когато са видели в какво състояние са се прибрали половинките им, решават да ги водят на лекар“, разказва специалистът.

Глезен

При футбола най-честите травми са в областта на глезенната става. Като се започне от навяхването и се стигне до различни по тип и тежест фрактури. При неконтактните спортове също има риск от претоварване. Идеята на този тип натоварвания е да бъдат постепенни. Започва се с по-леки тренировки – по-малко натоварване за по-продължително време. „Карането на колело е такъв спорт, който може да се практикува като начало на натоварванията. Силните натоварвания дори да не доведат до остра травма, могат да причинят възпаление на залавните места на мускулите и сухожилията. Само от рязко претоварване може да се стигне до възпалителни промени, съпроводени с болка, оток..., без те да са травматични“, разяснява д-р Василев.

Рискове

С напредването на възрастта е нормално да се повишават рисковете от травми поради промяна на структурата на мускулите и на сухожилията, както и заради състоянието на ставите. По принцип, ако човек не е трениран, се увеличава опасността от скъсването на мускул или сухожилие, отколкото при човек, който е по-трениран дори да е в по-напреднала възраст. Ортопедите дават пример с тениса на корт. „Всички смятаме, че е много травматичен спорт, но когато се практикува правилно дори от възрастни пациенти, почти няма травми. При бягането при нетрениран пациент може да се появят много проблеми“, уверява специалистът и обръща внимание на това за какви сигнали да следим, за да не пропуснем точния момент за консултация с ортопед.

„Болката е симптомът, който води пациента при ортопеда и травматолога. Счупванията в началото болят по-малко от някои елементарни навяхвания. Така че има ли постоянна болка, която не се успокоява в рамките на часове, трябва да се потърси лекарска помощ и евентуално освен преглед да се направят и образни изследвания. Най-правилното нещо при такъв случай е някакъв вариант за обездвижване на ставата. Винаги съветваме пациентите, че ако отделят една седмица за пълно обездвижване на една травмирана става, дори да е само навехната, ускоряват в пъти времето за възстановяване. Едно навяхване, което не е лекувано правилно и пациентът е продължил да стъпва след травмата, може да отнеме два месеца за лечение и то да е съпроводено с болка, оток на ставата и непълно възстановяване на функцията й и риск от хронична нестабилност. Казвам го, защото глезенните травми са най-често подценявани, дори от някои лекари“, отбеляза д-р Василев.

Тегло

Ортопедите са категорични, че наднорменото тегло влияе на костната система и то далеч не само по отношение на спортните травми.

„Има различни формули за изчисляване на оптималното тегло. Те зависят от възрастта и пола, а съотношението ръст-тегло също има отношение. Нормално е за мъжете над 35 години да увеличат телесното си тегло и това не е проблем, докато е в някакви нормални граници. По-високото тегло води до по-голям риск както от остри травми, така и от износване на ставите, от което най-много страда колянната. При нея натоварването е върху много малка зона и едно увеличение на теглото с 30 килограма може да увеличи в пъти скоростта на износване. Още по-бързо износване на хрущяла се получава при неправилно лекувана травма. Тогава може да се стигне до необходимост от подмяна на става дори при млади пациенти. Сега има модерни методи за лечение, но въпреки това да смениш една става с изкуствена не е като да смениш част на кола. Идеята е това износване максимално да се отложи във времето и теглото е много голям фактор“, категоричен е още д-р Василев.

Ставите искат движение

Съвременният начин на живот влияе негативно на костно-ставната система по три направления. На първо място заседналият начин на живот води до по-ранно увреждане на ставите, защото те искат движение. Когато прекарваме 90 процента от времето си пред компютър или в колата, се нарушава функцията им. Намалява се количеството ставна течност, много по-лесно се стига до увреждане на хрущяла или до възпаление. Другото е наднорменото тегло, което е следствие и от обездвижването и е най-големият проблем на съвременното общество, особено при градското население. То зависи и от начина на хранене. Основните проблеми идват от това, че повечето хора не закусват, не обядват пълноценно и основното им хранене е вечер, което води до много бързо качване на килограми. „Оттам се стига и до другия сериозен проблем, свързан общо с нарушенията при обмяната на веществата. Повишените нива на пикочна киселина или подаграта също е в резултат на неправилното хранене. Третата част от проблема с начина на живот е много по-честото боледуване от вирусни и бактериални заболявания, които в някои случаи водят до увреждане на ставите. Реактивните артрити и ревматоидните заболявания много често са вследствие на такива инфекциозни заболявания. Те се диагностицират трудно и обикновено много по-късно от тяхното начало. Дори заболяване като COVID-19 се оказа, че провокира много по-често ставни и автоимунни заболявания“, коментира още д-р Виктор Василев.

Плуването е полезно дори

при тежки увреждания

Плуването е най-препоръчителният спорт от ортопедите, тъй като то отбременява гравитацията. Дори пациенти с тежки деформации и увреждания на ставите могат да спортуват и да увеличават силата на мускулите. Плуването подобрява мускулния тонус, особено в областта на гръбнака, без да натоварва ставите.

Обикновено проблемите в костно-мускулната система не изискват приемането на каквито и да е добавки. При хора, които спортуват, може да се получи недостиг на магнезий. Той се препоръчва при по-интензивно мускулно натоварване. „Много пациенти се успокояват на база плацебо ефекта, че се лекуват с нещо, и вместо да си променят начина на живот, се лекуват с добавки, което е най-грешното нещо“, коментира специалистът.