0

У крайна е готова да проведе специален кръг преговори с Русия в обсадения град Мариупол без никакви предварителни условия, съобщи главният преговарящият за страната. Целта според него е да се спасят гражданите, бойците от батальона „Азов”, както и всички живи и ранени, които се намират там.

Междувременно, вицепремиерът на Украйна Ирина Верешчук заяви, че хуманитарният коридор, предвиден за извеждане на цивилни от обсадения  Мариупол, не е проработил. Тя обвини Русия, че няма контрол върху собствените си военни.

Украинските власти се надяваха да изведат с 90 автобуса около 6 000 цивилни. В Мариупол, който преди началото на войната имаше приблизително 450 000 жители, са останали 100 000 души, а десетки хиляди са били убити, заяви кметът на града.

В поредното си видеообръщение президентът Володимир Зеленски подчерта, че положението на юг и на изток в страната е много тежко. „Окупаторите се опитват с новата си масирана атака да грабнат поне някаква победа, поне нещо, с което да нахранят своите пропагандни говорители. Моите сърдечни благодарности към всеки наш защитник”, каза украинският държавен глава.

„Правим повече от максимума, за да осигурим доставки на въоръжение за нашата армия. Всеки ден всички наши дипломати, аз лично, използваме всички официални и неофициални канали за това. Работим непрестанно, за да ускорим пристигането на военна помощ. Много се радвам да кажа с предпазлив оптимизъм, че нашите партньори започнаха да разбират по-добре нашите нужди, да разбират от какво наистина се нуждаем”, подчерта Зеленски.

Междувременно, Съединените щати обявиха нов пакет от санкции срещу Русия, насочени срещу ключова руска търговска банка и мрежа от повече от 40 физически и юридически лица, ръководени от санкционирания руски олигарх Константин Малофеев. Това съобщиха от американското Министерство на финансите, цитирани от "Европейская правда".

Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ е идентифицирала физически и юридически лица, участващи в опити за избягване на санкции, наложени от Съединените щати и техните международни партньори срещу Русия.

Санкциите включват руската търговска банка Транскапиталбанк и глобална мрежа от повече от 40 физически и юридически лица, ръководени от санкционирания руски олигарх Константин Малофеев, включително организации, чиято основна мисия е да помагат на руски организации да избягват санкциите на Запада.

Всички организации, собственост на Малофеев с 50 и повече процента, са обект на санкции. Санкциите ще засегнат компании, работещи в руската индустрия за добив на виртуална валута, която според съобщенията е третата по големина в света - един от най-големите оператори на центрове за данни за копаене на криптовалута BitRiver и 10 от неговите руски дъщерни дружества ще попаднат под санкциите.

Държавният департамент на САЩ налага и визови ограничения за 635 руски граждани, участващи в налагането на репресия и цензура в Русия и в чужбина; участващи в дейности, които застрашават териториалната цялост на Украйна; както и са замесени в нарушения на правата на човека в затвори в контролирани от правителството руски региони на Донбас.
Визовите ограничения ще важат и за трима високопоставени руснаци, както и за 17 души, които според САЩ участват в "подкопаването на демокрацията в Беларус".