0

Развитието на тестисите и половия член на момченцата още в утробата следят в Първа специализирана акушеро-гинекологична болница "Света София".

За първи път в България се провежда рутинно пренатална диагностика от уролог-андролог с цел засичане на аномалии вътреутробно. Изследването се извършва от уролога д-р Георги Лазаров. Целта е да се проследят размерът, структурата и миграцията на тестисите по време на ембрионалното развитие, както и оформянето и размерите на половия член. Прегледът може да се направи от 28-ата докъм 30-ата гестационна седмица. Болницата разполага със специален апарат и софтуер за целта.

Пол

„До момента акушер-гинеколозите спират до определяне на пола на плода. През последните години в медицинската литература самите те направиха публикации на единични случаи, в които са открили проблеми с тестисите при плода. Идеята е подобно на кардиолозите, които правят пренатална диагностика на сърцето на плода, така и уролозите специално да проследят развитието на тестисите и половия член при момчетата“, уточнява докторът.

Формирането на тестисите започва между 6-ата и 16-ата гестационна седмица, когато е налице пик на тестостерон вътреутробно. След 16-ата гестационна седмица този хормон и при двата пола се изравнява. След това идва времето на спускането им до началото на ингвиналния канал, след което тестостеронът се намесва пак при тяхното слизане в скроталната торбичка. Понякога е налице така нареченият крипторхизъм, при който има задържане на тестисите и може да се подозира някаква хормонална недостатъчност още в утробата. „Въпреки че крипторхизмът най-често се диагностицира при иначе здрави деца, той може да е свързан с почти 400 синдрома. Затова трябва да се обърне внимание на родителите веднага след раждането, за да може бебето да бъде насочено към ендокринолози или детски уролози“, обяснява д-р Лазаров.

Пренаталната диагностика може да отговори на въпроса дали тестисите са един или два още интраутробно. „В момента се правят ненужни операции след раждането, защото момченцето се ражда с един тестис, но никой не знае ембрионално колко реално са били. Ако е бил само един ембрионално, няма да се налага да се прави лапароскопска операция , за да се търси другият“, обяснява още специалистът.

Усукване

Изследването е незаменимо и при така нареченото вътреутробно торзио на тестиса, което представлява усукването му около семенната връв. Когато това състояние е налице, се нарушава кръвоснабдяването му и той се загубва. „Ако в утробата сме доказали, че има тестис, но след раждането такъв няма, може да се подозира вътреутробно торзио. Тогава не се налага операция на детето, за да се търси този тестис, но другият задължително трябва да бъде фиксиран с операция, защото когато има усукване на единия, много често има усукване и на другия“, казва още докторът.

Изследването може да засече и аномалии на половия член и на неговите размери. Когато настъпи пикът на тестостерона вътреутробно, би трябвало не само да видим половия член, а и да оценим дали неговите размери са нормални. Прегледът от уролог може да засече и други проблеми - например незавършено ембрионално развитие на уретрата, което може да се дължи на недостатъчност на андрогени, отбелязва специалистът.