0

М нозинството от страните от Съвета за сигурност на организацията осъдиха по време на извънредно заседание, решението на Русия да признае за независими две отцепнически републики в Източна Украйна и заповедта на руския президент Владимир Путин да се пратят руски военнослужещи там, обобщават световните агенции.

Мнозинството от страните от Съвета за сигурност на организацията осъдиха по време на извънредно заседание, решението на Русия да признае за независими две отцепнически републики в Източна Украйна и заповедта на руския президент Владимир Путин да се пратят руски военнослужещи там, обобщават световните агенции.

По време на същото заседание руският представител в Съвета за сигурност пък увери, че Москва е отворена за дипломация.

"Международно признатите граници на Украйна ще останат непроменени, независимо от изявленията и действията на Русия", заяви постоянният представител на Украйна в ООН Сергий Кислиця по време на заседанието.

"Украйна призовава Русия да анулира решението си за признаване на независимост на отцепнически украински територии и да се върне на масата на преговорите, както и да пристъпи към незабавно и проверяемо изтегляне на окупационните сили", допълни украинският представител, цитиран от Франс прес.

Още в началото на заседанието САЩ чрез гласа на постоянната си представителка в ООН Линда Томас-Грийнфийлд определи като абсурд заповедта на Русия да разположи в Източна Украйна руски сили, които Москва нарича "миротворчески сили", предаде Ройтерс.

Представителката на САЩ допълни, че признаването от Москва на двата отцепнически района в Източна Украйна за независими е част от опита на Москва да създаде претекст за по-нататъшна инвазия на Украйна. Томас-Грийнфийлд допълни, че последиците от руските действия ще бъдат ужасни в Украйна, Европа и по целия свят и че ако Русия нахлуе в Украйна хуманитарните последици ще бъдат значителни.

От своя страна постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя заяви, че Русия остава отворена за дипломацията, за намиране на дипломатическо решение. "При все това ние нямаме намерение да позволим кървава баня в Донбас", допълни той.

По време на извънредното заседание редица постоянни представители, като тези на Франция, Норвегия, Ирландия, осъдиха действията на Русия относно Украйна. Постоянният представител на Албания Ферит Ходжа пък запита: "Кой ще е следващия, в който ще бъде извършено нахлуване?"

Британската постоянна представителка Барбара Уудуърд изиска от Русия да направи крачка назад, докато Бразилия призова за незабавно прекратяване на огъня в Източна Украйна. Постоянният представител на Кения Мартин Кимани пък изрази силно безпокойство от новината от Русия, че признава независимостта на две територии в Украйна и че ще изпрати военни в източната част на тази страна. Критични към Русия на заседанието бяха и Гана, и Обединените арабски емирства.

Китай се разграничи от партньорите си и не осъди експлицитно Русия. "Всички страни трябва да разрешават международните си разногласия чрез мирни средства в съответствие с целите и принципите на Хартата на ООН", заяви постоянният представител на Пекин в Съвета за сигурност Чжан Цзюн. Той призова всички страни към сдържаност.

Междувременно Украйна призова Запада да приеме твърди санкции срещу Русия.

"Украинската дипломация работи интензивно в чуждите столици, за да може да бъдат наложени твърди санкции срещу Руската федерация", се казва в изявление на украинското министерство на външните работи.

По-рано днес дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел заяви, че първи санкции на съюза може да се очакват още днес.