Б ездомно куче вече повече от 40 дни не се откъсва от гроба на починалия в началото на февруари Кольо Драгнев Козеков от мъглижкото село Дъбово.
Христо Христов
Историята на дъбовското кученце нашумя в началото на февруари, когато снимката му в социалните мрежи бе качена от бившата Царица Роза в Казанлък, юристката Симона Петкова. Чаровната брюнетка, която неведнъж е реагирала на екотеми, разказа как палето до такава степен се е привързало към бившия си стопанин, че не желае да се раздели със спомена си за него.
Почти мигновено реагираха природозащитници от близо и далеко, отворена бе и дарителска сметка, а впоследствие Татяна Байчева написа: „Днес занесохме храна и симпарика на болното куче от Дъбово. Момичето е толкова слабо, че ребрата му са изхвръкнали. На места кожата й е почерняла, а опашката й стои на чокънче. Със сигурност много е гладувала. Бяга, страхлива е. Толкова е немощна, че е рисковано да бъде упоена с паста. От снимките не личи колко е слабичка, но на живо буквално е стряскащо. Кашля и диша тежко. Вероятно е с кърлежова инфекция. Не мисля, че симпариката ще й помогне. Апелирам към местните организации и доброволци да помогнат да заловим животинката и да се лекува, докато все още има някакъв шанс. Тя никак не е добре! Моля да спасим живота й!”.
Грижа
Репортерско проучване установи, че палето никога не е било притежание на покойника, по думите на съпругата му Софка Колева той приживе се грижел за доста кученца и сега в двора им на село имало една Снежка.
„В понеделник ще вземем мерки кучето, което стана телевизионен герой и бе сравнено с японския му събрат Хачико, да бъде настанено в приют, може би в Казанлък, а ако там няма възможност, ще потърся помощ и от колегите в Стара Загора”, съобщи кметът на община Мъглиж д-р Душо Гавазов. Той призна, че първоначално погледнал на случая с известна ирония, но постепенно се убедил, че съдбата на останалото бездомно пале от породата селска превъзходна наистина дълбоко е развълнувала обществеността. „Видимо хората искат да сторят някаква добрина, явно в условията на пандемията са се отключили неподозирани страсти и ако преди подобна история щеше да мине и замине за броени часове, то сега тя набира скорост. За съжаление кметът на Дъбово е от доста време в отпуск по болест, а и техническата работа около предстоящите избори не ни оставя много възможности за такива уж странични неща…”, коментира д-р Гавазов, който оглави малката полупланинска община след частичен избор на 8 февруари.
Привързване
„Възможно е мъжът ми да го е хранил няколко пъти, може да го е спасил от някоя глутница и то да е останало благодарно, да се е превързало към него. Забелязах го ден или два след погребението, лежи до гроба и скимти, едно такова жално, омърлушено. Може да е било бито от някого, като види човек с нещо в ръката и побягва. После се връща обратно…”, разказва вдовицата.
Паметник
В село Дъбово от журналистите научиха историята на Хачико (Осмият), кучето от японската порода „Акита ину”, което се е превърнало в синоним на преданост, след като девет години неотлъчно очаквало завръщането на стопанина си, професора от токийския университет Хидесабуро Уено. И на когото е издигнат специален паметник след смъртта му на 8 март 1935 година, след като е погребано до бившия си господар. Кметът на Дъбово Тоньо Бенев, който се лекува след тежък инфаркт, признава, че никога преди това не е чувал за Хачико, той не е склонен да вярва в легенди и споделя, че в селото има доста бездомни псета. Покрай коронавируса доста жители буквално „натирили” новородените, възможно било и това животинче да е било сред изоставените.
Художник
Историята с дъбовското бездомниче развълнува и художника от Стара Загора Светлин Стоев, който е основател на асоциацията за каракачанското куче. Майсторът на четката, който е сред най-добрите родни анималисти, припомня случай в Родопите, когато останало без стопанин животно прекарва цяла една зима в планинската къшла. Яло шишарки, влачило се по корем от глад, но не допуснало вълци да сторят зян на овцете. Светлин има собствен развъдник, оттам са излезли кученцата, подарени преди време на премиера Бойко Борисов и на руския президент Владимир Путин. И двете са наследници на легендарния Караман, използван в снимките на „Време разделно”. Случайно или не, но през последните години Светлин е свързан и с Мъглиж, като на няколко пъти е участвал в пленери, организирани от предния кмет на общината - споминалия се миналата есен Господин Господинов. Негови платна с герои – каракачански кучета, са част от фонда на бъдещата мъглижка художествена галерия.