Т я е Пепеляшка в модерния свят. Създаде система за почистване - „КонМар“ (своего рода философия за организиране на живота), стана водеща на шоу в Netflix, пусна мобилно приложение, написа и издаде книга. И изведнъж чистницата Мари Кондо взе, та се отказа от собствената си система.
Методът на японката, в общи линии, се състои в следното: отделете време за почистване; отървете се от ненужните неща; подредете нещата по категории, а не по местоположение; вземете предвид честотата на използване на нещата; сгънете ги по специален начин и ги съхранявайте вертикално, а не хоризонтално. И още: всяко нещо в къщата трябва да носи радост, всичко останало трябва да се изхвърли и не просто така, а след извършване на определен ритуал. Трябва да вземете всяко малко нещо в ръцете си, да се запитате дали ви носи радост и ако не, да благодарите на нещото за годините, които сте преживели заедно, и да го изпратите в кошчето.
Може би методът на Мари стана толкова популярен, защото съвпадна с една модна тенденция - желанието да се води екологичен начин на живот (което означава и да не се купува или съхранява нищо ненужно), а освен това идеята да се говори с нещата вероятно е изглеждала на света като някаква специална японска традиция. Освен това всички знаят (благодарение на социалните мрежи и видеата), че японските жени като никой друг знаят как да поддържат перфектен ред и чистота у дома. И изведнъж Мари Кондо обявява, че е дотук.
Всъщност не се е случило нищо необичайно: Мари създава метода си, когато е на 27 години. По това време тя живее сама и, честно казано, всички ние разбираме отлично: в такива условия нищо не пречи на човек да отдели колкото време иска на хобито си, а за Мари това очевидно е чистенето.
Но след това Мари се омъжи и започна да ражда деца. И след третото установи, че й е трудно да поддържа собствената си система и теория, така че да посвещава повече време на децата си, а не на чистенето.
Както се казва, разбираме я. Но нека въпреки това поговорим за методите „КонМар“, Flylady, Deadly Cleaning и разни други разновидности и как те влияят на жените.
Магия
Не е тайна, че жените по целия свят, дори в страни, където феминизмът уж е триумфирал, прекарват много повече време в домакинска работа, отколкото мъжете. Например според статистиката на Международната организация на труда жените прекарват 200 работни дни в годината в домакинска работа (4 часа и 25 минути на ден), докато мъжете прекарват 63 (1 час и 23 минути). Истината е, че след основната си работа жените открай време поемат „втората смяна“. И нищо в това отношение не се е променило. Ето защо системите за организация на дома са толкова популярни, а техните автори буквално стават милионери за една нощ. Струва ни се, че ето я, панацеята: сега ще усвоим магическия метод и домакинската работа ще стане лесна и без усилие, ще имаме време за почивка и саморазвитие, а и още повече, поне за добър нощен сън, защото има и „трета смяна“ – поддържането на красотата. Но тези системи не работят. Защо?
Системата FlyLady, известна още като „Реактивни домакини“ и „Обичай себе си, най-накрая!“, е изобретена от американката Марла Сийли през 1999 г. В началото на 2000-та Марла има половин милион абонати по целия свят (невъобразим мащаб за онова време).
Системата е доста сложна, но това не е проблем - Марла е разработила поетапен подход за привикване към редовно почистване. Като цяло тя препоръчва да се спазва ежедневна рутина, да се посвещава всеки ден от седмицата на конкретна задача, да се зонира къщата и да се почиства по план, да се отделят не повече от 15 минути за цялостно почистване, да се почиства „чисто“ и, разбира се, да се разчистват вещите, а също така да се започва почистването само с обувки с връзки, за да няма изкушение лесно да се събуят и да се легне на дивана. И тогава, уверява Марла, рано или късно ще се окаже, че чистиш вече чиста тоалетна, и тя ще ти се усмихне. „Благословен да е домът ти!“ - каза тя (май се предлагаше това да се направи в петък вечерта).
Разбира се, жените луднаха по системата, споделяха възторжени отзиви и снимки, вдъхновяваха се взаимно, спореха и се караха с противници на подхода. Но системата не работи. Не и в страни, в които, освен че са домакини, жените работят наравно с мъжете, че и повече от тях. Да не забравяме, че не са малко и тези, които освен за семейството си – мъж и деца, се грижат и за един или двама родители, а къщите, в общи линии, са пренаселени като дядовата ръкавичка. Свикнали с ограниченията, родителите ни предадоха навика „Плюшкин“ - да трупаме вещи и дрехи, така че полупразните гардероби и шкафове, които се чистят и пренареждат лесно, са абсолютна илюзия.
Роботи
Пълен работен ден от минимум 12 часа, още час-час и половина придвижване от службата до дома и обратно, пазаруване, водене и прибиране на децата, плащане на сметки, приготвяне на закуска и вечеря, разчистване на посудата – и на практика жената е един робот, който върши механични движения. Е, как при това положение роботът да обуе маратонките и да отдели един час за усилена гимнастика с прахосмукачката, местене на дивани, миене на под, навиване и развиване на килими.
Разбира се, подобна система не би могла да се утвърди: тя е предназначена за жена, която изпраща съпруга си на работа, води децата на училище и след това се бори с желанието да полегне на дивана и да изгледа на спокойствие няколко сериала или да мине мебелите с кърпа за прах.
Още по-жесток в тази ситуация е методът на Мари Кондо, който предполага, че всичко ненужно трябва да се изхвърли (децата бързат да се разделят със своите конструктори, а съпрузите - с наследените инструменти, с които дядо им е ремонтирал старата бричка, с която толкова трудно се е сдобил по време на соца), а системата изисква търпеливо и с любов да се сгъва и подрежда по определен начин. "Решете какъв начин на живот искате да водите и започнете още сега!" - казва Мари Кондо. Чудесно, решаваме, че искаме да се излегнем на шезлонгите на Малдивите и да отпиваме коктейли от кокосова чаша, но някак не ни се получава да мечтаем за това, когато имаме 101 задължения, които през седмицата ще се удвоят и утроят. Да не говорим, че изплащаме ипотека и се надяваме това да приключи, докато още сме с акъла си, пазаруваме на намаления и промоции, носим дрехи втора ръка и, честно казано, ще си помислим дали при цялото това нагаждане да харчим пари за скъпи препарати.
Но това е тайната на популярността на Мари: тя ни обещава, че кърпите, подредени в колони, веднага ще подредят живота ни, защото нейната система изобщо не е за вещите - иначе нямаше да се продава като топъл хляб. Нейната система ни обещава подреден живот и следователно щастлив живот. Кой в края на краищата някога е обръщал внимание на факта, че Мари е самотно момиче, без деца или дори гадже, и че може да си позволи да говори с чорапите си колкото време си поиска? Сигурно е, че почти никой от нейните привърженички не го прави. Толкова е просто - изхвърлете една тениска и навийте друга и веднага ще се почувствате добре!
Илюзия
Всяка система за организиране на живота ни – било то шведското „Почистване на смъртта“ (авторът й предлага да си представите, че вече сте починали и вашите близки сортират вещите ви – улеснете живота им, изхвърлете ненужното и систематизирайте необходимото), или същият метод на Мари Кондо ни дава илюзията, че поемаме контрол над собствения си живот. Разчиствайки един разхвърлян ъгъл, ти получаваш удоволствие: мозъкът включва системата за възнаграждение, и то полезна, дълготрайна (за разлика от тази, която получаваме, след като изядем шоколадово блокче). Можете да му се наслаждавате известно време, получавайки хормонален „допинг“, но рано или късно се оказва, че подреденият живот отнема твърде много енергия и време и ние жертваме други задачи за него: отглеждане на деца, саморазвитие, почивка.
В крайна сметка това, което се случва в момента с Мари Кондо, е етапът на отрезвяване, когато човек се сблъсква с реалността и илюзиите се пукат като сапунени мехури. Добре дошла в нашия свят, Мари Кондо! Харчи си разумно милионите, за да не стигнеш нашето дередже.
