Б ирата, мезето и вечерята идват винаги навреме, защото пристигат с влак в заведение в центъра на Прага. Кръчмата е „Витопна“ и се намира на Вацлавския площад в столицата на Чехия. Там има и хляб, и зрелища. Това е само едно от забележителните места, които трябва да се посетят. И въпреки че самият ресторант не е много изискан, начинът на сервиране е впечатляващ. Целият е обкръжен от жп релси, по които вървят влакчета. А сервитьорът взима само поръчката и сметката, а останалата негова работа се върши от влакчета, които наподобяват детски играчки. За да посетите заведението, е добре да се направи предварително резервация, иначе трябва да чакате доста време, за да се освободи маса. Има и телефон за контакт, но може и онлайн да се запази маса.
Когато се настаните в ресторанта, идва сервитьор, който взима поръчката. След не повече от 5 минути точно на масата пред вас спира композиция, натоварена с халби с бира. Като си вземете напитките, влакът тръгва към кухнята, където се товари поръчаната храна и отново се връща при вас. Интересното е, че може да следите на табло, точно над масата, кога пристига влакът и след колко време ще е при вас поръчката. И, разбира се, разписанието се спазва стриктно, не както е родното БДЖ. След като хапнете, може да използвате преминаващите композиции, за да отсервирате ненужната посуда. За сметката обаче трябва да извикате сервитьора. Менюто предимно е барбекю. Има бургери, пилешки крилца, телешки стекове и други. Цените пък са с една идея по-високи от тези в София. За тристепенно меню с предястие, основно и десерт по избор от менюто има намаление, като цената е 790 чешки крони или 62 лева. Хубаво е обаче да се знае, че порциите са огромни и такова меню спокойно може да бъде разделено на две. Чаша бира пък е около 9 лева или 115 чешки крони. За сравнение в историческия център на Прага има невзрачно заведение, където чаша бира е 49 крони или 3,85 лева.
Традиционно
Разбира се, в магазините може да откриете и още по-евтино пиво, което е също така пивко. В някои от веригите правят намаления и може да изпиете кен с бира за 15 крони или за 1,17 лева.
В центъра на Прага може да откриете на много места и вкусни сладкиши, така наречения търделник. Представлява сладка тестена тръбичка, пълна с крем, течен шоколад или сладолед и украсена с плодове и захарни пръчици. Цената му е около 100 до 150 чешки крони, което е между 8 и 13 лева.
Златна Прага е златна заради блясъка си. Погледната отгоре, куполите на много от сградите са златни и блестят. И не само цветът на бирата е златист. Други интересни факти за града са, че Прага винаги е била столица на Чехия. Преди много години пък хората са пиели много повече от сега, защото са смятали, че могат да се заразят, ако пият вода. Затова са давали и на бременни, и на деца бира и са били непрекъснато леко опиянени. Освен това било доказано, че бирата има антибиотичен ефект и затова и сега има гинеколози, които препоръчват на бременни да пият по две малки бири в седмицата. Освен като напитка за удоволствие и за лечение от бира се прави и сладолед. Една от най-популярните забележителности е Пражкият замък, който се извисява над центъра на града.
Замък
Крепостта е разположена на хълм в квартала Храдчани. Датира от ІХ век, когато замъкът е седалище на князете на Бохемия, по-късно и на някои свещено-римски императори. През ХХ век (1918-1992) е седалище на президентите на Чехословакия. В Пражкия замък се съхраняват кралските съкровища на Бохемия.
Книгата на рекордите на Гинес определя Пражкия замък като най-големия древен замък в света. Той заема площ от почти 70 000 m², с размери около 570 метра в дължина и с ширина средно от около 130 метра. Той включва дворци – Стар и Нов кралски дворец, Летен дворец на кралица Ана, Лобковицки дворец, който е единственият частен имот в крепостта след реституция от 2002 г. Има и храмове като катедралата „Св. Вит“, базиликата на Св. Иржи (Георги), църквата „Вси светии“, бивш манастир. В комплекса се намират и президентската вила, манеж, оранжерия, кралската конюшня, обелиск, други постройки, градини, скулптури и пр.
Комплексът се ползва от президентството и други централни държавни служби, в някои сгради са устроени музеи и експозиции на Националната художествена галерия. Голяма част от площите са открити за свободно посещение.
Мост
От крепостта пък може да се спуснете към стария град и да минете по Карловия мост над река Вълтава, която е дълга 4 километра. Освен че е забележително творение като архитектура с много скулптури на различни личности, свързани с вярата и историята на чехите, там има различни творци, които продават ръчно изработени бижута, рисуват и още много други.
Карловият мост съединява старинните централни квартали на Прага Мала страна и Старе место. Строителството му започва по нареждане на Карел IV през 1357 г. на мястото на съборения от придошлите води Юдитин мост и завършва през 1402 г. Неговата дължина е 520 м, а ширината – 9,5 м. Мостът е изграден на 16 арки, облицовани с блокове от пясъчник. На моста са разположени 30 скулптури. Една от тях е на светите братя Кирил и Методий. Статуите били построени от Министерството на образованието на мястото на друга унищожена статуя и били завършени през 1938 г. Само на две статуи разстояние се намира и най-старият монумент - на св. Ян Непомук. Той става мъченик, когато през 1393 г. бил хвърлен от моста в реката. Точното място, от което той бил хвърлен, днес е отбелязано от архиепископски кръст. Според легендата желания се сбъдват, ако човек постави ръката си върху кръста, сочейки към една от звездите.
Време
По моста се стига и до стария град, който също ще ви заплени с много църкви и най-вече с най-стария астрономически часовник, който работи от 6 века. Освен че просто показва времето, този причудлив хронометър носи едновременно история и легенда в своите часовникови части и колела, небесни циферблати, стрелки, индикатори и статуи. Този часовник е уникален с това, че показва 24 часа от денонощието, вместо стандартните 12 часа, и с това, че включва четири различни традиции за отчитане на времето.
Най-външният циферблат със златни арабски цифри върху черна основа показва Старото Бохемско време, използвано от европейците през Средновековието, осветено от златна стрелка, обикаляща циферблата. С по-малки, черни цифри, на тази вътрешна повърхност се вижда Древното Вавилонско време, което някога е измервало положението на Слънцето в различните етапи от деня, като дневната светлина е била разделена от едно до дванадесет (от изгрев до залез). Двете крайни точки на дневното време са отбелязани в червено, докато астрономическото нощно време е представено в черно. Златен, въртящ се индикатор на Слънцето, допълва този чудесен небесен хронометър, като показва къде се намира Слънцето спрямо Земята – посочва ден или нощ.
Астрономическият часовник показва и звездно време. Не само позицията на Слънцето в небето, но и тази на Луната и звездите. Въртящото се сребристо-черно лунно кълбо индикира фазите на Луната – дали е пълна, дали е полумесец, дали е новолуние или дали Луната е растяща или намаляваща. Върху циферблата на часовника виси ринг, съответстващ на звездите, който показва къде попада Слънцето на фона на зодиака.
Фигури
През XVII в., а след това и през 1865 г., са добавени движещи се фигури, както и процесия на дванадесетте апостоли. Всеки път, когато часовникът удари кръгъл час, анимираната процесия се появява през два автоматизирани прозореца над главния циферблат, докато статуя на скелет бие камбана като напомняне, че времето изтича. Алчен скъперник отляво клати глава в знак на отрицание на смъртта. По същия начин мъжка фигура, изобразяваща суетата, се взира в огледалото. Отдясно турчин се отдава на веселие, без да се вслушва в призива. И все пак, възвестявайки надеждата, златен петел над тях пропява, за да обяви още един час живот.
Ян Хус: О, свещена простота!
Друга забележителност е паметникът на Ян Хус. Той е национален герой на чешкия народ, проповедник, философ и идеолог на чешката Реформация.
Бил е свещеник и за кратко време преподавател и ректор на Пражкия университет. Неговите последователи са известни по-късно като „хусити“. Католическата църква счита неговите проповеди за еретични и поради това той е отлъчен от Църквата, а по-късно осъден на смърт . Изгорен е на клада, която вече била приготвена на централния площад в града.
Според легенда, когато го привързали за стълба и натрупали около него дървата за кладата, придружаващият го кардинал му предложил за последен път да се отрече от учението си. Ян Хус категорично отказал. След отказа му да се покае, палачът запалил кладата. Тъй като огънят не се разгорял бързо, една старица, случайно попаднала на мястото на екзекуцията, хвърлила няколко сухи съчки в огъня. Виждайки това, Ян Хус, чийто съзнателен живот преминал в защита на бедните, произнесъл: Sancta Simplicitas! или „О, свещена простота!“.
