Б роят на хората, които получават вода само в отделни часове на деня, расте, вместо да намалява.  Това става ясно от сравнение на данните за населението и селищата на постоянен воден режим в страната, които се публикуват в сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) всяка седмица. 

Данни

129 535 души са били на режим към 28 април и в момента в страната. Засегнати са били 24 общини, 8 града и 73 селища. Седмица преди това, към 14 април, вода само в някои часове на деня са получавали 129 168 жители, или с 367 по-малко.

В момента най-много са потърпевшите в Плевенско, където засегнати са 88 883 души от 3 града и 16 села. 12 564 жители на Велико Търново и клиенти на ВиК Йовковци са на режим към момента. ВиК Перник доставя вода от време на време на 10 086 свои клиенти, а ВиК Търговище – на 8534 жители на  областта. Връщане към данните от предишната седмица показва, че почти няма промяна в броя на потърпевшите, а някъде те се увеличават.

График

Състоянието на 52 комплексни и значими язовири, наблюдавани от Министерството на околната среда и водите, показва увеличение на тяхното запълване, но все още наличните полезни водни обеми показват  55-60 процента запълняемост. Графикът за ползване на язовирите, управлявани от екоминистерството, за месец май вече позволява черпене на по-големи количества вода за питейни нужди, отколкото предишния месец. 

Така язовир „Камчия“, който през април е имал полезен наличен обем от 55,443 млн. куб. м, през май разполага с 62,592 млн. полезен обем. Затова МОСВ е разрешило през май да се ползват 6,020 млн. кубика вода от него. От тях за питейно битово снабдяване на Варна са определени 2 млн. куб. м, колкото и преди месец. Но за Бургас и близки селища може да се черпят вече 4 млн. кубика вместо разрешените през април 3,6 млн. кубика. 

Екоминистерството е разрешило ползване на повече вода за напояване вместо за енергийни нужди, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на среща в Българската стопанска камара.