О бщо 224 души са осъдените и санкционираните лица за корупционни престъпления през 2024 г. Това показва докладът на прокуратурата, който е внесен в деловодството на НС. 

Едва 71 от тези лица са с наказания заради подкуп. Около 54 са за длъжности престъпления, най-вече документални, а 98 – за злоупотреба със служебно положение. Последното се изразява предимно в присвояване, такива са 71 от случаите, както и в купуване на гласове – 21 от осъдените. Новите досъдебни производства за корупция са 886, което е с около 16% по-малко в сравнение с година по-рано. През 2023-та те са били 1063. Това се отразява и на общия брой наблюдавани досъдебни производства. За миналата година те са 2756, което е с около 100 по-малко. Прокуратурата отбелязва, че се запазва тенденция за намаляване на върнатите от съда дела от 41 на 39 броя. Предадени на съд са били 331 човека, а оправдани - 44. 

Борба 

В доклада е посочено, че борбата с корупцията е сред основните приоритети на прокуратурата. Изрично е записано, че политическата динамика през 2024 г. е дала своето непосредствено отражение върху институционалната среда. Това от своя страна не позволява обновяване на редица регулатори и води до чести кадрови смени в други – МВР, Агенцията за държавна финансова инспекция. Прокуратурата напомня, че все още не е избран и нов състав на Комисията за противодействия на корупцията. От значение за образуваните дела е и качеството на сигналите. Правят препоръки да се обмислят законови промени относно т.нар. съществени корупционни престъпления. Най-типичното от тях е подкупът, чието разкриване трябва да се извърши в момента на извършване. Затова се предлага да се отмени чл. 307 от НК за т.нар. провокация към подкуп. Искат да се регламентират други корупционни прояви – клиентелизмът и непотизмът. При тях облагата се изразява чрез придобиване на власт или кариерен растеж. Настоява се за опростяване на процедурата за отстраняване на фактически грешки в обвинителния акт. Според тях това може да става още на разпоредителното заседание, вместо да се дава допълнителен срок. Сред другите идеи е обвинителният акт да е по-опростен.

Интерес 

В специален раздел в доклада са описани делата за корупция от висок обществен интерес, т.е. за лица от висшите етажи на властта. По-голяма част от тях са след сигнали от граждански организации, МВР, ДАНС. Общият брой на наблюдаваните досъдебни производства е 656, а  на новообразуваните – 168. Най-много са в София, Пловдив и Велико Търново. Едва 38 са приключили в срок до 2 месеца, а тези, които се точат над 1 или 2 г., са общо 228. Като причина за дългосрочността на разследванията е тяхната сложност. Осъдените са 29, а сред тях има двама кметове на община, един зам.-кмет,  девет кметове на кметства, двама нотариуси, двама митничари. Само една обаче е ефективната присъда. Останалите са с условна, пробация или глоба. За 3 лица, сред които и депутат, има издадени съдебни решения, но те още не са влезли в сила, защото се обжалват.