В момента пациентите продължават най-често да ни търсят заради респираторни заболявания, като в този сезон вирусите активират и алергии, и хронични белодробни заболявания като астмата.
Това разказа пред „Здраве с Телеграф“ общопрактикуващият лекар от Несебър д-р Вержиния Георгиева.
„Вирусите намаляват със затоплянето на времето, но определено продължават да персистират. Резките промени на температурите в преходния период обострят и хроничните белодробни заболявания и повлияват на кръвното налягане, което започва сериозно да варира. Общо взето, напливът пред кабинетите е смесен. Идват както деца и възрастни с респираторни заболявания, така и хора на средна и напреднала възраст с обострени хронични болести“, каза още доктор Георгиева.
Пролет
Специалистът отбеляза още, че през пролетта традиционно има и обостряне на алергичната компонента при белодробните заболявания.
„Много често при една прекарана вирусна инфекция в комбинация със заболявания на белия дроб с алергична компонента като астмата се получава влошаване и зачестяване на пристъпите. Това е свързано с цъфтежа на растенията и с последващата поява на полени и т.н. По отношение на вирусите мога да кажа, че проявленията са стандартни и към този етап на годината не се наблюдава нещо по-различно. Оплакванията са най-вече отпадналост, гърлобол, суха и дразнеща кашлица, значително по-малко на брой, но се появяват и вируси, които протичат с проблеми в стомашно-чревния тракт“, добави още лекарят и уточни, че и практиката, в която работи, не прави разлика от всички останали в страната и е натоварена целогодишно. „Има пикове и спадове на натовареността, но като цяло тя е постоянна, тъй като респираторните заболявания са по-слабо предвидими. Имаме си и стандартен обем дейности, който е свързан с хронично болните, профилактиката и имунизациите. При тях натовареността няма как да намалее, тъй като са задължителни и се провеждат“, обясни семейният лекар.
Защита
По отношение на защитата от вирусите д-р Георгиева изтъква като най-добро средство спазването на добра лична хигиена. „Трябва да се спазва дистанция от евентуално болни и освен това при посещение на лекарски кабинети да се носят маски. Особено ако сте наясно, че сте болни с респираторно заболяване, е добре да носите маска, за да осигурите защитата на другите хора, които посещават личния си лекар по други причини. Смятам, че особено след пандемията пациентите постъпват доста отговорно и към близките си, и към лекарите и слагат маски“, доволна е лекарката и уточнява, че от вирусите са уязвими всички възрастови групи, но децата в повечето случаи са тези, които донасят заразата вкъщи и я предават на останалите членове на семейството.
Усложнения
„Няма възрастова група, която да е пощадена, но усложненията и проблемите настъпват при малките деца и при възрастните с богат набор от хронични заболявания. От вирусите, които се срещат в момента, децата може да се наложи да си останат вкъщи и да не ходят на детска градина и за две седмици. Зависи какво е заболяването и как се преболедува. Не говорим за случаи, при които се стига и до пневмония и се налага и болнично лечение. Такива случаи вече са значително по-редки, след като сериозно спадна заболяваемостта от грип тип А и грип тип Б. През зимата в периода на грипната вълна регистрирахме пневмонии. Не бяха много, но ги имаше. Обикновено при затопляне на времето грипът изчезва, сложим ли късите панталони шансът да се заразим е минимален, но като цяло няма гаранции в това нещо. Тогава си остава опасността от другите вируси, които циркулират при нашето население целогодишно“, обясни д-р Георгиева.
„През лятото пациентите пред лекарския кабинет и в Несебър могат да се увеличат, ако има чревни вируси и заради туристическия сезон, но от гледна точка на практиката на семейния лекар със затоплянето нещата като цяло са по-спокойни. При нас край морето и относно това, за което говорихме във връзка с вирусите, алергиите и астмата ситуацията е малко по-добра заради климата. От една страна, заради близостта на морето, от друга, заради това, че въздухът е по-чист в сравнение с големите градове.“
Сенната хрема товари сърцето
Сезонните алергии, като тези, свързани с полени (сенна хрема), могат да водят до възпаление на горните дихателни пътища и да предизвикат повишаване на стреса върху сърдечносъдовата система. Това разясни кардиологът д-р Диян Господинов.
„Възпалението може да доведе до повишено натоварване на сърцето и дори да предизвика повишаване на кръвното налягане, особено ако пациентът е подложен на постоянен стрес и недоспиване. Пациентите със сенна хрема трябва да използват антихистамини или други лекарства, препоръчани от лекар, за да облекчат симптомите на алергията. При наличие на съпътстващи сърдечносъдови заболявания е важно редовно да се следи кръвното налягане и сърдечната функция“, обясни д-р Господинов.
