Ее еровирусите са на ход. В разгара на лятото, когато температурите стигат своя пик, тези вируси причиняват заболяване подобно на грип. Станало е популярно като „летен грип”.
„В момента Инфекциозна болницата е пълна с деца с температура,  повръщане и диария. Приехме и няколко с оток на мозъка, а едно е с енцефалит. Въпреки сезона в момента има и бактериални пневмонии. Причина за повечето заболявания са вируси, които се предават от човек на човек по фекално-орален и въздушно-капков път. Повечето вероятно са ентеровируси. Те причиняват грипоподобно заболяване, което хората определят като ”летен грип”.  Доказват се обаче и рота вируси. И тази инфекция също е съпроводена с интензивна диария. Откриваме ротавирусите вероятно, защото са  единствените рутинни тестове, които се правят при деца до 5-годишна възраст с диария,  обясни доц. Атанас Мангъров, шеф на детско отделение в Инфекциозна болница в София.  
Въпреки високи температури навън, хранителни инфекции засега са редки или поне не стигат до болница. По-чести са
вирусните, които се предават на човек от човек
Децата обикновено се заразяват по време на почивка, а тези, които ходят на градина, попадат в сборните групи, където рискът да си обменят болести е значително по-висок. Винаги има някое, което кашля или е сополиво. Така малчуганите си обменят вируси независимо дали са в детската градина, дали играят на пясъчника в парка или край на брега на морето. Близкият контакт допринася за заразяването, а високите температури свалят имунната защита и улесняват атаката на болестта.
Топло, течение, климатик – все причини за простуда, дори, когато температурите навън са над 30-те. Настинката събужда различни инфекциозни причинители и това най-често са вируси. Те са навсякъде около нос, но когато сме се простудили, лесно надвиват защитните ни сили и ни разболяват. През лятото по традиция атакуват ентеровирусите. Те причиняват
хрема, зачервяване
и болки в гърлото
повръщане и, разбира се, стомашно разстройство, обяснява доц. Мангъров.
Другият фактор, който трудно контролираме, когато сме на курорт, е хигиената. Простият факт, че на едно място се събират много хора, излага здравето на риск. Водата, храната в ресторанта или местата за бързо хранене, дори пясъкът и морето  са източник на зарази. И детето се разболява в най-неподходящия момент – личният лекар е далеч, майката - с малко опит в подобни ситуации.
 „Най-важното е да запази спокойствие и да знае, че болестта си има
„техноло-гично” време – около 3-6 дни
То трябва да мине, преди детето да започне да се възстановява,  успокоява родителите доц. Мангъров.
Разбира се малчуганът може да оздравее и по-бързо.
Това са така наречените „самоограничаващи” се заболявания – с други думи минават от само себе си. Важно е на детето да се осигури спокойствие. Да не се води на плаж, дори и на разходка край морето, а да си стои в стаята, като му се осигурят интересни занимания, за да не го мами плажът. Важно е да е на сянка и да почива колкото е възможно повече.
„В тези състояния детето обикновено не иска да яде. То не бива да се насилва и да бъде хранено, ако упорито отказа. Не бива да се дава и каквато и да е храна на сила, ако детето няма апетит. Това не е моментът то да се „подсилва”. Няма да умре от глад. Ако обаче иска да яде и има апетит, порциите трябва да се ограничат и да яде по-малко от обичайното. Защото, ако стомахът се натовари прекомерно, малчуганът може да почне и да повръща и това ще утежни състоянието му.  
Ако има диария, е разумно да остане на диета. За бебето най-подходяща е кърмата или специалните диетични храни като например лечебна хумана. А за по-големите – бисквити, солети, сухари.  Не бива да се дават картофи, ориз, моркови, защото съдържат много целулоза, която дразни и засилва диарията.