М ирише на камфор, придава характер на ястията и често събира прах на кухненския рафт. Но макар и донякъде подценявана, салвията, наричана още градински чай, какула или конски босилек, е една от най-древните лечебни билки.
Нейното латинско име Salvia officinalis напомня на израза "да спасявам". И медицината потвърждава това.
Витамини
Пресен или изсушен, градинският чай е източник на хранителни вещества. 100 грама изсушена билка съдържа рекордно количество витамин К1 - повече от 1700 мкг. Това е почти 25 пъти дневната нужда. Укрепва костите и подпомага съсирването на кръвта. Въпреки това, когато приемате антикоагуланти, трябва да сте особено внимателни - прекомерното количество витамин К може да намали тяхната ефективност. Както подчертава диетологът Ан д'Арос, всички симптоми трябва да се обсъдят с лекар.
Освен това салвията съдържа много витамин А – за добро зрение и имунитет, витамини от група В, особено В6, както и желязо, калций, магнезий и калий. Тези микроелементи са жизненоважни за хемопоезата (процес на образуване на кръвни клетки), мускулите и нервната система.
Противовъзпалително
Салвията е богата на антиоксиданти, които се борят с оксидативния стрес, невидимия разрушител на клетките. Това помага за намаляване на риска от хронични заболявания, включително сърдечносъдови заболявания и рак. Растението също така може да облекчи възпалителните процеси.
Успокояване
Традиционно салвията се използва при подуване, тежест и лошо храносмилане. Активните му компоненти - флавоноиди и етерични масла - стимулират храносмилането и успокояват червата. Не без основание е включена в списъка на билковите лекарства за диспепсия (разстроен стомах) и метеоризъм (прекалено голямо количество газове в стомаха или червата).
Менопауза
Градинският чай има и антиперспирантен ефект – особено ценен по време на менопаузата. Той помага в борбата с прекомерното изпотяване и горещите вълни, което го прави популярен сред жените в менопауза. Всичко е благодарение на изофлавоните, растителни съединения, които действат като леки фитоестрогени. По време на бременност обаче трябва да избягвате приема на добавки от градински чай: активните съставки могат да повлияят на хормоналния баланс и да предизвикат контракции на матката.
Умереността е ключът към ползата. Инфузията на няколко листа градински чай е безопасен начин да получите всички предимства на растението без допълнителен риск.
Автор: Цвета Дилова