Б ум на отити и бактериални инфекции. Затова алармира пред „Здраве с Телеграф“ УНГ специалистът д-р Ренета Цолова от Медицински комплекс „Доверие“ и МЦ „МедКрос“ в София. „Все още има доста вирусни инфекции, които дават като усложнение бактериална инфекция и съответно възпаление на ушите. Тръгва от вирусната инфекция и след третия ден се развива бактериална инфекция. Има връзка с респираторно синцитиалните вируси, отколкото да е свързано с гриповете“, обяснява д-р Цолова.

Възпаление

Специалистът посочва, че отитът винаги е съпроводен с болка, заглъхване на ухото и хрема, чийто секрет от носа отива към средното ухо. „Впоследствие се развива бактериална инфекция и започва един катарален отит, който може да стане гноен. Нелекуването му може да доведе до перфорация на тъпанчето, изтичане на гной, което е доста сериозен процес. Гнойните процеси в организма са опасни, независимо къде се образуват. Може да остане трайна перфорация, а ако отиде по-нагоре, може да се стигне до менингит“, коментира специалистът. Тя подчертава, че в начален етап заболяването се лекува с обезболяващи капки, да се пие противовъзпалително лекарство, да се слагат капки в носа, тъй като оттам започват всички проблеми, а по-нататък е задължително да се посети УНГ специалист. „Ухото е в едно пространство, където трудно може да се визуализира. Необходима е специална апаратура, допълнителни фунийки за преглед и се изписва терапия. Ако пациентът няма температура или сериозни усложнения, може да продължи лечението си с капки за уши и нос. Ако нещата затихнат, значи, че терапията работи. Ако обаче болката се засили и се установи, че нещата са сериозни, се изписва допълнително антибиотик“, разяснява д-р Цолова. Тя подчертава, че при отит наистина има силна болка и пояснява, че има разлика между средния и този, който е на външния слухов проход. „Той се получава често вследствие на възпаление на кожата от басейни или други кожни причинители. При средния отит има и намаление на слуха, което се коригира с преминаването на възпалението“, казва още специалистът.

Басейни

Трябва да пазим ушите си, когато плуваме в басейни или морето. Най-добрият вариант е да не потапяте главата си, което за някои е невъзможно. Тогава може да си сложите силиконови тапи, защото плувната шапка не предпазва ушите. По думите й през летния сезон има много възпаления, които са причинени от различни фактори, между тях са и гъбичен произход, които са много упорити и трудно се лекуват. Всички тези неразположения са свързани с болка и/или изтичане на секрет. „Няма универсален метод за предпазване на ушите в басейни и море. А някои хора са и предразположени към такова възпаление, защото не при всички се получава такова“, коментира д-р Цолова и подчертава, че с инфекция може да се сдобием и от минерален басейн.

Спукване

При повишение на налягането, предизвикано от шамар, в слуховия канал много лесно може да се получи перфорация на тъпанчето. Тогава трябва да се отиде на УНГ, който се занимава с хирургична дейност, за да може да бъде възстановено. „Ако минат ден, два, три се получава възпаление, което ще се лекува години наред и има опасност да не може да се възстанови. Разбира се по това, че има силна болка, звънтене в ухото – това са сигналите. Понякога само с лечение се възстановява, но понякога се налага оперативна интервенция“, обяснява специалистът. По думите й в последно време българите страдат по-често от уши, отколкото от синузити, ангини, ларингити. „Този есенно-зимен период беше много тежък за ушите, гърлото и носа“, обобщава тя и допълва, че фамилното предразположение също определя дали ще страдаме от един или друг здравословен проблем, които могат да се отключат, но може и да не се развият. Специалистът коментира, че случаите на синузити се увеличават, особено в големите градове, тъй като въздухът не е чист и води до това лигавицата на синусите непрекъснато, макар и не обилно, да секретират, а тя вместо да се изтича през носа, попада директно в гърлото, което води до кашлица.

Сливици

Д-р Цолова казва, че сливиците могат да се премахнат само ако се докаже, че те не могат да си изпълняват функциите и създават възпалителни огнища. „Има много показатели, с които трябва да се съобразим, преди да се направи оперативната интервенция“, пояснява тя. Медикът е категорична, че ако сливиците ни не работят, те също не изпълняват своята бариерна функция. „Когато сливиците са хронични, тъканта не е както е нормалната аденоидна сливична тъкан. Тя много често е съединителна, със сраствания и не изпълнява никаква функция. Дали ще стоят в гърлото или ще бъдат премахната, те не изпълняват никаква функция“, коментира специалистът и добавя, че непрекъснатите бактериални инфекции увреждат организма и има опасност да се разболеете от ревматизъм.

Чистете веднъж

седмично ушите с клечка

Веднъж седмично може да се чистят ушите с клечка. „Не съм привърженик на това да се използват спрейове и ухото непрекъснато да се мокри“, заяви УНГ специалистът д-р Ренета Цолова. По думите й образуването на тапи от ушна кал не се влияе от това с какво се почиства. За целта е добре да посетят специалист, който да им изчисти ушите. Според нея това трябва да се случва на период от една година, но има и пациенти, които я посещават на шест месеца веднъж. Д-р Цолова коментира, че не препоръчва да се използва старата техника за чистене с восък и пламък. „Идват хора, на които вътре им остават частици, които залепват за канала и те трябва да се махнат от лекар“, споделя тя. Д-р Цолова споделя, че е вадила от уши топчета, щракащата част от химикалка, вадила е предмети и от носа. „Жена около 30 години дойде с проблем в гърлото. Гледам в ушите и виждам нещо белеещо се като топче. Докосвайки със сондата, ударих на пластмаса. Оказа се, че, докато е спяла, четиригодишният й син е пъхнал топчето в ухото й“, разказва специалистът.