Н яма човек, който да не е страдал от главоболие. Независимо дали е силно или слабо, периодично или епизодично, то не е безобидно. Проявата му е белег за скрити заболявания или за настъпващи промени в организма.

В зависимост от това в коя част на главата е болката, може да се съди и за причината. Когато е е зад очите или зад ушите, обикновено става въпрос за проблеми с очите или просто преумора от прекомерно заседяване пред компютъра. Ако то е тилно, в задната част на главата и слепоочията в повечето случаи е проява на високо кръвно налягане. В областта на слепоочията е и главоболието, причинено от мигрена, която обикновено мъчи при смяна на сезоните и особено през пролетта, когато дневната светлина става по-ярка.

Медицината класифицират видовете главоболие в две категории: първичнo и вторичнo.

Първичното главоболие няма връзка с общото медицинско състояние на индивида и не е резултат от други болести. В повечето случаи то се дължи на преумора или е израз на моментно нервно напрежение.

Типичните видове главоболие са три:

Мигрена – появява се в следствие на намален приток на кръв към различни области на кората на главния мозък. Най-честите симптоми са чувствителност към светлина и шум, гадене, повръщане и интензивна пулсираща болка, обикновено от едната страна на главата.

Тензионно главоболие – непулсираща, постоянна болка от двете страни на главата. Много често проблемите със зрението могат да предизвикат такъв тип главоболие.

Кластърно главоболие - групирани пристъпи на главоболие, които се появяват многократно в продължение на седмици или дори месеци. Болката обикновено възниква от едната страна на главата и е центрирана около окото. Причините за кластърното главоболия не са известни, но се предполага, че може би са свързани с промени в кръвния поток, тъй като вещества, които влияят на притока на кръв, като например алкохол, могат да предизвикат такъв тип главоболие.

Вторичното главоболие от своя страна се свързва с придружаващи заболявания като инфекции, хипертония, треска, травма на главата, хипоглекимия, тумори, дентални проблеми или повишено налягане в черепа или синусите.

Лечението на главоболието е различно в зависимост от неговия тип. Болкоуспокояващите действат само за премахване на болката, но не и на причината. Затова, ако то се повтаря често, потърсете лекарска помощ. Личният лекар ще прецени дали да ви изпрати при невролог, кардиолог или друг специалист, който да установи причината и предпише подходящите лекарства.