В съвременния български език думата „патагонец“ има негативно и пренебрежително отношение. 

Едва ли обаче жителите на областта, носеща името Патагония, биха изпаднали в особено умиление, ако разберат за какво в далечна България местните жители използват географско-народностното им название. В интерес на истината може би част от хората у нас, които използват думата „патагонец“ като обидна квалификация, дори не подозират, че някъде по света съществува географска област и цял народ, носещи това име.

Красива гледка от Патагония.

 Красива гледка от Патагония.

Оказва се обаче, че това кътче от света е особено интересно и е цяло щастие, че въпреки голямата му отдалеченост от България отделни родни туристически агенции вече предлагат маршрути дотам и обратно. Посещението на Патагония в туристическите ни справочници е свързано с посещение на една от неособено често посещаваната от българите южноамериканска държава, Чили. А то от своя страна е свързано и с други привлекателни дестинации като Великденския остров, които най-често влизат в избраната туристическа комбинация.

Цена 

Продължителността на екскурзиите до Чили, Патагония и Великденските острови е между 10 и 14 дни и това е съвсем естествено с оглед на отдалечеността на обектите, а цените се движат между 8500 и 13 500 лв. Едно от основните неудобства на този маршрут е доста сериозното пътуване по въздуха до достигането от стара Европа до Южна Америка. За свикналите на подобни самолетни преходи обаче, дори и дългото 15-20-часово пътуване има и крие своето неотразимо очарование, нови самолетни запознанства, контакти и др. вълнуващи изживявания. Пътуването до Чили се извършва в два варианта: през Истанбул направо до Сантяго де Чили или по обиколния път от София до Амстердам, оттам до Сао Пауло, Бразилия, и оттам отново до столицата на Чили. Разбира се, във втория случай разликата във времето е малко по-голяма. Но така или иначе и в двата случая приятното приключение за туристите започва от чилийската столица.

Столица 

Сантяго де Чили със своето население от вече над 6 млн. жители е една от най-големите столици на южноамериканските държави. Основан е преди почти половин хилядолетие, през 1541 г., под името Сантяго дел Нуево Екстремо от испанския конкистадор Педро де Валдивия. През вековете градът няколко пъти е разрушаван от земетресения и отново е възстановяван.

Дворецът на президентството в столицата Сантяго де Чили.

 Дворецът на президентството в столицата Сантяго де Чили.

До началото на 19-и век Сантяго наброява едва около 30-ина хиляди. След това обаче в резултат от избухналата златна треска само за 50-ина години населението му достига до над 100-120 хиляди души. Повечето от тях, разбира се, са заразените от бацила на „златната треска“ търсачи от цял свят, дошли тук да разрешат завинаги проблемите си чрез откриване на някоя златна жила. През ХХ век градът помни няколко политически преврата и хиляди загинали в тях. Най-значимият от тях е през 1973 г., когато диктаторът Аугусто Пиночет с помощта на военните сили сваля от власт законно избрания президент Салвадор Алиенде. Превратаджиите събират на стадиона в Сантяго няколко хиляди души и ги избиват. След отстраняване на военната хунта от властта в началото на 90-те години на ХХ век столицата на Чили търпи бурно икономическо, стопанско и културно развитие. 

В града са построени десетки бизнес, офис сгради и търговски центрове, наред с многото нови модерни жилищни комплекси.

Обиколка 

Още в първия ден на същинската екскурзия, само часове след кацане на международното летище, туристите се отправят на обиколка из Сантяго де Чили. Обиколката им включва посещението на сгради стара и нова архитектура с различно предназначение. Основните сред тях са: сградата „Ла Монеда“ - президентският дворец, борсата, кметството, кулата „Ентел“. Задължителна спирка е красивият площад „Де Армас“ с историческите сгради и оживения пазар за плодове, зеленчуци и риба. В никакъв случай не бива да се пропуска и църквата “Сан Франциско“, най-старата запазена архитектурна постройка в града днес, чието съществуване датира още от 16-и век. Обект на посещение е и хълмът Света Лусия, където преди 500 години са поставени основите на малкото селище, превърнало се впоследствие в столица на държавата Чили.

Архитектура 

Вторият ден от екскурзията в Чили е свързан с посещение на живописния град Валпараисо с неговата уникална архитектура, заради която е включен в Списъка за световно културно-историческо наследство на ЮНЕСКО. Градът се намира на около 120 км северозападно от столицата Сантяго и е с население от 300 хил. души, което го нарежда на шесто място по население в страната. През 2003 г. Чилийският национален конгрес официално обявява Валпараисо за „Културна столица на Чили“ и седалище на Министерството на културата. В града е открита най-старата чилийска стокова борса. Тук е създадена първата пожарна команда в страната. Тук започва да се издава и най-старият испаноезичен вестник в Чили.

Историческата част на Валпараисо.

 Историческата част на Валпараисо.

В миналото градът е бил важен икономически и транспортен център. С отварянето на Панамския канал обаче тази му функция е иззета. Днес той е известен като един от най-важните културни центрове със своите 10 университета. Във Валпараисо се провежда и един от емблематичните за Чили фестивали, посещаван от стотици хиляди всяка година.

А „Нова година на морето“ е най-голямото в цяла Южна Америка уникално шоу с много фойерверки и всякакви други изненади и екстри. Любопитното е, че във Валпараисо са родени и двамата заклети смъртни политически врагове диктаторът Аугусто Пиночет и законно избраният и впоследствие незаконно убит президент на Чили Салвадор Алиенде. 

Туристическата обиколка на Валпараисо започва от пристанището Прат към центъра на града и старите и новите негови квартали. Сред най-посещаваните обекти тук е сградата на Националния конгрес. А от площадката „21 май“ се открива една прекрасна панорамна гледка към целия град.

Градини

От Валпараисо туристите се отправят към съседния град Виня дел Мар, наречен „Градът на градините“. Тук могат да бъдат разгледани красивите му квартали от началото на ХХ век, уникалният часовник от цветя и президентският дворец. Особен сред тях е старият квартал Кинта Вергара с неговите уникални цветни градини и Амфитеатъра, в който се провежда ежегодният Festival de la Cancion de Vina del Mar. А по специална пътека от града се достига до модерния плажен курорт Рекака.
Третият ден от престоя в Чили е свързан с посещение на географската област Патагония. 

Виня дел Мар

 Виня дел Мар

Всъщност това е една голяма природогеографска област, която се простира на територията на Аржентина и Чили. Имената „Патагония“ и „патагонци” са дадени от пътешественика Фернандо Магелан, като значението е за нещо голямо, огромно и високо. Но историята на подчиняването на „Патагония“ от европейските конкистадори е много интересна и трябва да бъде описана. Още в началото на XVII век местните жители отблъснали европейците и чак в началото на XIX век нашествениците от Стария континент успели да се задържат тук и да образуват колонии. Днес голяма част от патагонските полета са на територията на Национален парк Los Glaciares, на 20 км от Торес дел Пайне. На тази територия влизат и 355 ледника.

Пингвини 

Посещението в Патагония започва с посещение на Пунта Аренас. Програмата обикновено започва с посещение на истинска пингвинска колония при фиордите „Сено Отуей“. Там в периода от ноември до март туристите могат да видят множество магелански пингвини. А освен тях и патагонски лисици и щраусите нанду. Другата посещавана забележителност е националният парк „Торес дел Пайне“ в Пуерто Наталес, намираща се на около три часа от Пунта Аренас. Паркът носи имената на три планински върха, извисяващи се в небето.

Една от дългогодишните традиционни атракции в Патагония е свързан с пътуване с лодка през „Фиорда на последната надежда“ и преминаване  през глетчера Балмаседа. А в края на фиорда се предвижда пешеходна разходка до подножието на глетчера Серано. И в това подножие сервиране на традиционен типично чилийски обяд.

Една екскурзия до Чили не би била истинска и пълна без посещение на едно автентично индианско село. В страната има няколко такива, като българските туроператори най-често избират да заведат клиентите си в Сан  Педро де Атакама, разположено в северния край на най-соленото езеро в Чили. А привечер туристите ги очаква едно незабравимо посещение на намиращата се отново в този район Лунна долина.

Пътуването из страната продължава с посещение на двете лагуни Мисканти и Миникес, намиращи се на 4200 м надморска височина. А оттам разходката продължава до „Салар де Атакама“, третото най-солено езеро в света, където туристите ще могат да наблюдават розови фламинго и други екзотични и красиви птици в естествената им гнездяща среда. Сред останалите природни и географски обекти, предвидени за посещение са още: Бялата, Червената и Зелената лагуна, гейзерите Ел Татио, минералните извори Полке. В градчето Колчани пък се намира Музея за солта, където се продават и фигурки, изработени от сол. По пътя си към Солната пустиня туристите ще направят спирка пред Паметника Дакар, посветен на провеждащото се всяка година тук рали. Като последна спирка в Чили често се предвижда  посещение на острова Инкауаси. Той се намира в средата на  пустинята Уюни и е осеян с гигантски кактуси, някои от които достигат до над 10 метра височина.

Статуи 

След Република Чили втората част от двуседмичната екскурзия е свързана с посещение на Великденския остров. Една наистина уникална и неповторима туристическа атракция.

Островът се намира на 3514 км от бреговете на Чили, като това го прави най-изолираното място в света. Създаден е от три вулкана: Поике, Рано Кау и Теревака. А заедно с острова Сала и Гомес той образува провинцията Исла де Паскуа в състава на областта Валпараисо.

Местното название на острова е Рапа Нуи, а населението му е около 6000 души. Столица на острова и негов единствен град е Ханга Роа. Името на острова е дадено от холандския пътешественик Якоб Рогевен на християнския Великден, 5 април 1722 г. Великденският остров всъщност е известен главно с наличието в него на каменните статуи с изображения на човешки лица, чийто произход и до днес остава неизвестен.

Главната атракция на Великденския остров са т.нар. моаи – каменни статуи, направени от пресована вулканична пепел. Те изобразяват човешки и са с височина от 1 до 12 метра. Броят им е около 900. Освен тези на повърхността много подобни фигури са открити още и в кратера на местния вулкан Рано Рарако. Едно от уникалните неща е селището Оронго – състоящо се от 53 къщи, изградени изцяло от камъни без прозорци без врати, само с един отвор за провиране. Въпрос на желание е туристът да си избере каква дестинация желае да посети.

Част от светилищата в Аху Винапу.

 Част от светилищата в Аху Винапу.

Има различни варианти за посещение на каменните фигури. Една от тях включва полудневна екскурзия с посещение на Аху Тахай и Аху Акиви, съставени от 7 статуи към морето. В хода на разглеждането може да се направи целодневна екскурзия по пътя Моаи, като се посещават руините на Акаханга, запазени в техния първоначален вид, където е бил погребан и техният първи крал. Каменните статуи са изключително любопитни. Една от най-големите от каменни фигури е дълга повече от 20 метра и тежи повече от 200 тона. На Великденския остров туристите могат да открият и някои други уникални усещания.

Селище 

В кратера на най-големия вулкан на острова Рано Кау се намира Оронго – церемониално селище с 53 къщи от камъни без прозорци и врати, само с един отвор за провиране. Смята се, че когато човек стои известно време в тъмнината, очите му започват да виждат в мрака. А връщайки се по обратния път той вече може да види и останките на заровените моаи.

Кратерът на вулкана Рано Кау, в който туристите могат да слязат.

 Кратерът на вулкана Рано Кау, в който туристите могат да слязат.
IStock

Друга загадка на острова е така нареченият „Пъп на Света“. Местните жители смятат, че това е най-кръглият камък на света, събрал в себе си най-важните енергийни линии на Земята. На вулкана Рано Кау се извършва и старинната „Церемония на човека птица”, или Танагата Ману на местния език. Там могат да се видят и древни йероглифи, изобразяващи бога Маке Маке и морската птица Манутара.

Великденският остров е известен също така и с многобройните си пещери, разположени под цялата повърхност на острова. Дори и един човешки живот е недостатъчен, за да бъдат те обиколени, категорични са местните жители. Пътуването продължава до археологическия обект Аху Винапу, който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно-историческо наследство. Според специалистите някога в древността това е било култово-религиозен езически център, посветен на бога Слънце. И, разбира се, в края на престоя на Великденския остров туристите могат да отдадат на плаж и да поплуват в кристално чистите води на океана.