С набдяват армията с нови палатки, като за целта ще бъдат заделени около 15,6 млн. лв. без ДДС, а с добавянето на налога сумата може да достигне над 18,7 млн. лв. Това става ясно от обществена поръчка, публикувана от военното ведомство. 

Целта е да се сключи рамково споразумение за следващите 4 години, а за всяка конкретна доставка ще се сключват отделни договори. Планува се да бъдат закупени общо 1000 палатки, като 300 от тях ще са с т.нар. пневматична конструкция, а 700 ще са с олекотена. Първите ще струват около 6,25 млн. лв. без ДДС, а вторите – малко над 9,34 млн.лв. 

Арки

Разликата е именно в материала, от който ще е изработена конструкцията на въпросните палатки. Тези с пневматичната конструкция ще са с надуваеми арки, които ще са изработени от полиестерна тъкан и промазана от двете страни с PVC покритие.

При другите палатки конструкцията ще е от алуминиеви тръби. Размерите им ще са почти идентични – около 5,5 метра ширина и около 7,5 метра дължина.

Има специални изисквания към издръжливостта на плата – да са устойчиви на вятър със скорост поне 90 км в час и да понасят поне 20 килограма сняг на квадратен метър за 24 часа. Задължително ще трябва да са снабдени с поне 6 прозореца, които да са с мрежи против насекоми.

Отделно от това трябва да има и отвори, през които да се монтират тръби за климатичната система, и други отговори, през които да се прокарат кабелите за електрическото захранване. В палатката ще бъдат монтирани минимум 3 броя LED осветителни тела. 

Шанс

На този фон властта планира до година и половина или две да произвеждаме масово дронове, както и да се построят заводи за барут.

„България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут“, коментира във Велико Търново вицепремиерът Томислав Дончев, който присъства на конференция, посветена на отбранителната индустрия.

„Може да са частни инвестиции, защото водим преговори с такъв инвеститор. Може да има и държавна фабрика. Каквото и да се случи на геополитическата сцена, България ще трябва да инвестира милиарди в следващите години“, поясни Дончев.

„Личният ми приоритет в рамките на следващата година и половина – две е България да е в състояние широкомащабно да произвежда дронове както за военни, така и за граждански нужди“, разясни той. Според него родната военна индустрия трябва да е в състояние да произвежда боеприпаси за всички системи, които функционират в армията.

„Първостепенен приоритет е Европа сама да се грижи за своята сигурност“, смята Дончев. Ръководителят на представителството на ЕК у нас Йорданка Чобанова напомни, че идеята на ЕК е да мобилизират около 800 млн. евро за подобряване на европейските способности. На друга военна конференция началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов отбеляза, че 2% от БВП за разходи за отбрана няма да бъдат достатъчни, а дебатът в НАТО е те да достигнат 3,5 на сто плюс още 1,5% инвестиции. 

На полигона „Ново село“ се проведе военнополицейското учение „Отвъд хоризонта 25“. В него се включиха сили от САЩ, България, Канада,Чехия, Гърция, Италия, Северна Македония, Румъния и Испания, в това число 117-и батальон на военната полиция на американския щат Тенеси.