Хипертонията е тиха и не боли, не винаги се усеща. За нея има много рискови фактори, някои от които са съвременни, разказва полк. проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиника по кардиология на ВМА. 

Един от тях е непрестанна работа в електронна среда. Този проблем, макар и да изглежда нов и модерен, съвсем не е такъв. Това е проблемът на съвременното младо поколение, което общува основно чрез телефона и негови приложения. Началото вероятно е поставено преди 20 или повече години. В един момент се оказа, че съществува масово пристрастяване към електронните устройства, което е свързано с поява на проблеми със съня и по-точно недостатъчен нощен сън, депресивни настроения, склонност към усамотяване, главоболие, изпотяване, очни, хормонални и други проблеми. От страна на сърцето по-често се появява артериална хипертония и аритмия (прескачане на сърцето).

Тегло 

Друг фактор е наднорменото тегло. Той започва още в училищна възраст, където не се обръща внимание от родителите на този проблем. Разбира се, този ранен сценарий не е задължителен и затлъстяването може да започне във всяка възраст. Последиците касаят целия организъм. Няма орган и система, които да останат незасегнати. По отношение на сърцето и сърдечносъдовата система, първо се появява артериална хипертония, а в по-близко или по-далечно бъдеще – симптоми на сърдечна недостатъчност – лесна умора и задух при минимални усилия, нощен задух, отоци по долните крайници.

Само с поддържане на физическа активност, без балансирано и здравословно хранене, не може да се поддържа оптимално телесно тегло. В сегашния динамичен живот поддържането на ежедневна физическа активност е трудно осъществимо. Въпреки това минимално са необходими 2 часа дневно ходене с умерен ход, а в събота и неделя да се практикува спорт по желание. 

Тютюн

Тютюнопушенето е сигурен фактор за хипертония, когато се пушат поне по 20 цигари на ден. Тук, за разлика от белодробния рак, не е необходимо време от 20 години. Достатъчен е и един ден да се изпушат тези цигари и вечерта младият новоизлюпен пушач да завърши в спешното с хипертонична криза. „Модерните“ цигари, които съдържат течност, твърде често с напълно неясен състав, също поставят въпроси за възможността тези вещества да предизвикат хипертония, аритмия, дори сърдечен арест. 

Употребата на наркотици води до сериозни и твърде често непредвидими ефекти върху сърцето и сърдечносъдовата система. Амфетамините, метамфетамините и кокаинът стимулират централната нервна система, увеличават сърдечната честота и повишават кръвното налягане. Могат да са налице опасни аритмии.