К ирил Старцев е назначен за кмет на Русе след преврата на 19 май 1934 г., когато на власт идва правителството на Кимон Георгиев, респективно Военният съюз и кръгът „Звено“.

Старцев е завършил Политехниката в Лозана и е работил в Русе като специалист по водоснабдяването. От началото на 1934 г. ръководи отдел по водите в министерството на земеделието и държавните имоти. Той е препоръчан за кмет на Русе от новия кмет на София – Иван Иванов, добре известен със строежа на рилския водопровод. Иванов също е инженер, завършил е Политехниката в Мюнхен. И двамата са офицери и звенари.

Назначаване

Интересни са думите на министър-председателя, с които представя кабинета: „Българското правителство е нито фашистко, нито национал-социалистическо. То ще прокара реформи на държавните учреждения според нуждите и изискванията на Новото време, обединявайки при това нацията!“, но на практика военните играят първостепенна роля в държавните дела.

Кирил Старцев с родителите си в началото на XX в.

 Кирил Старцев с родителите си в началото на XX в.
Архив

Търновската конституция е отменена, разпуснато е Народното събрание, политическите партии – на брой 32 и революционни организации като ВМРО (Вътрешна македонска революционна организация). И друга, много важна промяна, свързана с настоящата тема – изборите за местна власт се прекратяват, а кметовете се назначават директно от централната власт в София.

Преустройство

Още в началото на кметуването си Кирил Старцев предприеме мерки за промяна облика на центъра на Русе. Радикално е променено оформлението на Централната градска градина. Издигната е сградата на Съдебната палата, а районът около нея е благоустроен и локвите и калта изчезват завинаги. Монтирана е и емблематичната Стъклена будка. Тогава няма молове, но Русе вече има своите Градски хали. Прилежащият им район също е облагороден и се превръща във втори нов център на града. Значително благоустрояване има и по крайбрежния булевард – застлан е с твърда настилка, тротоари, парапет и са засадени кестени, част от които преди две години бяха изкоренени с лека ръка. Също тогава е построен и Мостът на въздишките… И ред други като урбанистичната инфраструктура, свързана с електрическата мрежа, водоснабдяването и канализацията. Обърнато е внимание и на периферията на града - крайните квартали се спасяват от вечната дотогава кал. Инж. Старцев допринася и за въвеждането в експлоатация на ферибота Русе – Гюргево.

Стъклената будка и реорганизираният централен площад на Русе стават емблема на кметските години на Старцев.

 Стъклената будка и реорганизираният централен площад на Русе стават емблема на кметските години на Старцев.
Архив

Според сведение на Русенското общинско управление за състоянието на общината през 1943 г. Русе има една общинска болница и здравна служба с амбулатории, мъжка и девическа гимназия, техническо и мебелно средно училище, френско училище, германска търговска гимназия, стопанско и занаятчийско училище.

Кирил Старцев значително подобрява и работата на образователните и културните институции на града. полага и за развитието на просветата и културата. В двете покрайнини на града са построени две нови училища „Стефан Караджа“ и „Ангел Кънчев“. Полагат се грижи и за градския театър.

Дейност

Името на кмета Старцев и изключителната му управленска инициативност се прославят из пределите на цялата страна. Затова бива и избран за председател на Съюза на българските градове – еквивалент на днешното Сдружение на общините. Правителството му възлага и специални мисии – след връщането на Южна Добруджа в пределите на Царство България е натоварен със задачата да приложи успешния русенски модел на управление в новоосвободения Добрич... След голямото наводнение на Видин през март 1942 е изпратен, за да организира възстановяването на крайдунавския град. За съжаление всички тези задачи го претоварват и в края на 1943 г. и през 1944 г. той излиза в отпуск заради хронично заболяване. За високия професионализъм на Старцев като ръководител красноречиво говори фактът, че той успешно работи със седем кабинета – правителствата на ген. Пенчо Златев, Андрей Тошев, Георги Кьосеиванов, Богдан Филов, Добри Божилов, Иван Багрянов и Константин Муравиев.

След Девети

Само няколко дни след преврата на 9 септември 1944 г. – на 14 септември, Кирил Старцев го „поканват“ да сдаде поста си на новата отечественофронтовска власт. Отначало е ценен като добър управленец и специалист и е назначен за началник на водния синдикат "Русенски Лом". След това работи по организиране на водоснабдяването с питейна вода на Лудогорието. Едва през 1956 г. е репресиран, като е изпратен за три години в Белене, където здравето му се влошава значително. След излизането от затвора работи за малко в проектантска организация, но се пенсионира по болест. Умира на 12 декември 1962 г. в Русе.