0

И зследователи от университета на Кумамото, Япония, създадоха в лабораторни условия сложна бъбречна тъкан от ембрионални стволови клетки на мишки, пише "Сайънс дейли".

Изследователи от университета на Кумамото, Япония, създадоха в лабораторни условия сложна бъбречна тъкан от ембрионални стволови клетки на мишки, пише "Сайънс дейли".

Получените органоиди могат да послужат за по-нататъшни изследвания и да проправят пътя към създаването на изкуствени бъбреци, подходящи да бъдат трансплантирани на хора.
Фокусирайки се върху често пренебрегван тип тъкан при получаването на органоиди - вид органна тъкан, наречена строма, д-р Рюичи Нишинакамура и екипът му са успели да създадат последната част от пъзел от три части, върху който работят от няколко години.


След комбинирането на трите компонента учените са установили, че получената структура наподобява бъбреците по своята архитектура.
Бъбреците са важен орган в човешкото тяло, който филтрира кръвта и отстранява отпадните продукти от нея, както и излишната вода от организма. Сложният орган се развива от комбинацията на трите компонента, два от които учените са успели да създадат по-рано. От ембрионални стволови клетки на мишки те са получили прекурсор на нефрон и уретер.
Чрез комбиниране на трите компонента ин витро учените са успели да възпроизведат първата триизмерна тъкан, наподобяваща същински бъбрек.
Следващата цел на изследователите е да създадат напълно функционален човешки бъбрек. Японските учени виждат потенциално приложение на разработките си в скрининга на лекарства за различни заболявания и в крайна сметка за трансплантации.