0

П рез първата половина от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от сухо и горещо време. Прогнозираните екстремно високи максимални температури, на места до 38-39°С, ще затормозяват развитието на земеделските култури, ще имат негативно въздействие при формиране на репродуктивните органи при зеленчуковите култури от късното полско производство.

През първата половина от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от сухо и горещо време. Прогнозираните екстремно високи максимални температури, на места до 38-39°С, ще затормозяват развитието на земеделските култури, ще имат негативно въздействие при формиране на репродуктивните органи при зеленчуковите култури от късното полско производство.

През втората половина от периода се прогнозира понижение на температурите, вероятност за валежи и подобрение на условията за вегетацията на вторите култури.

Наднормени топлинни условия през повечето дни от второто десетдневие на август ще скъсят междуфазните периоди в развитието царевицата и слънчогледа. През периода при слънчогледа ще се наблюдават различни степени на зрелост: жълта, кафява и пълна зрялост при посевите на места в Дунавската равнина и в южните райони на страната. Ранните хибриди царевица приключиха развитието си. При средноранните хибриди през второто десетдневие ще протича млечна и преход към восъчна зрелост, а при късните хибриди царевица ще се осъществява формиране на зърното.

До средата на август част от ранните бели винени сортове грозде ще достигат технологична зрелост.

Метеорологичните условия през следващия период ще ограничават развитието на значителна част от гъбните болести, с изключение на брашнестите мани по зеленчуковите култури от късното полско производство, късните сортове грозде и овошки.

При есенните сортове ябълки, особено в градините с констатирана зараза от брашнеста мана, трябва да продължат третиранията срещу патогена. При необходимост те могат да се комбинират с тези срещу второто поколение плодови червеи и акарите. Очакваното сухо и горещо време до средата на август ще бъде предпоставка за увеличение популацията на акарите.

В лозовите масиви, особено при десертните сортове, трябва да се следи за вредната дейност на гъсениците от третото поколение на шарения гроздов молец и при плътност на вредителя над прага на икономическа вредност (6-8 гъсеници на 100 грозда за десертните сортове и 10-12 гъсеници за винените сортове на 100 грозда) да се извърши своевременно третиране. При висока плътност на неприятеля се препоръчват две пръскания през 10-12 дни (в началото на второто и на третото десетдневие на август). Трябва да се използват инсектициди с подходящ карантинен срок, съобразен с периода на зреене на гроздето; Авант 150 ЕК – 0,025% (10 дни), Децис 2,5 ЕК – 0,3% (7 дни), Вазтак Нов 100 ЕК – 0,0125% (14 дни), Карате Зеон – 0,02% (10 дни),  Релдан 40 ЕК – 0,12% (14 дни), Сумицидин 5 ЕК – 0,025% (14 дни), Ранер 240 СК – 0,04% (7 дни десертно, 14 дни винени сортове), Циперфор 100 ЕК – 0,04% (7 дни) и др. Карантинните срокове на препаратите са посочени в скоби.

При необходимост растителнозащитните пръскания трябва да се провеждат през по-хладните часове от деня.

Дукена Жолева

Агрометеоролог при НИМХ