Н ад 9600 са подадените заявления за гласуване в чужбина за изборите за народни представители, а тези за вота за евродепутати са около 4300. Това стана ясно от двата списъка, публикувани на сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Нашенците зад граница имат няколко начина да подават заявки за вот – онлайн чрез интернет страницата на ЦИК или на хартия през дипломатическите ни мисии. Крайният срок да направят това е 14 май.
Интерес
Разликата в числата идва не само от факта, че към евроизборите има по-малък интерес и активността е по-малка, но и заради различните условия за избирателите. За евровота има изискване за уседналост, което означава гражданите да имат постоянен и настоящ адрес у нас или в друга страна от ЕС до 9 март. Това обаче не важи за вота за НС.
ЗАПОЧВА СЕ: 60 избирателни секции слагат в чужбина!
ВЛИЗАТ В НАДПРЕВАРАТА: 18 формации отиват на избори!
Няма отделен регистър, който да показва колко от тези хора са подали заявления и за двата вота едновременно. Справка в списъците обаче показва, че българите, които живеят в ЕС, ще гласуват и за НС, и за ЕП. Най-голямо разминаване има в Турция. Над 6200 са тези, които искат да пуснат бюлетина за национален парламент, а едва около 1200 за европейски. Причината е, че в страните извън ЕС, каквато е Турция, за евродепутати ще се гласува само в секциите в посолства и консулства. Масово заявките са за откриване на секции извън дипломатическите ни мисии, а там ще може да се гласува само за НС. Така един нашенец от Бурса или Измир ще може да даде своя глас на парламентарния вот в най-близката открита секция, но за да го направи и за ЕП, ще трябва да се разходи до консулството.
Проверка
Вчера в сградата на Министерството на електронното управление и в присъствието на служебния премиер Димитър Главчев бяха изтеглени номерата на 10 машини, които ще бъдат тествани. По традиция това се прави от 4 екипа, а в тях участват експерти от институтите по стандартизация и метрология и самото министерство. Първият екип ще проверява документацията, вторият ще тества хардуера на устройствата, третият – ще следи за операционната съвместимост, а последният – софтуера. В тази връзка премиерът Главчев поясни, че техен основен приоритет е максимална прозрачност на всички процеси. „Поели сме ангажимент за честни избори и ще направим всичко в тази посока“, каза той и посочи, че крайната цел е да бъде върнато доверието на българските граждани в изборния процес и в машинното гласуване. Според Главчев това е предпоставка за повишаване на активността.
На този фон в община Божурище на 9 юни ще имат вот 3 в 1. Освен за ЕП и НС там ще гласуват и на референдум. Местните ще трябва да отговарят на въпроса против ли са Общинският съвет и кметът да издават и съгласуват устройствени планове и разрешения, касаещи територии за добив на метални полезни изкопаеми.
Тихомира Михайлова