0

А мерикански учени установиха, че дребни любезни жестове, като да отвориш на някого вратата или да му помогнеш с носенето на пазарските торби, са отличен начин за справяне със стреса, съобщи в. "Дейли мейл".

Подобни жестове се отразяват положително на настроението и това помага за справяне с натрупаното през деня напрежение. Колкото повече подобни малки добрини направи човек, толкова по-добре ще се чувства.

"След напрегнат ден обикновено настроението и психичното състояние се влошават. Резултатите ни обаче показват, че ако направим нещо съвсем дребно за някого, например да му държим вратата отворена, за да мине, няма да се чувстваме толкова зле. Когато помагаме на другите, помагаме на себе си", казва д-р Емили Ансел от университета Йейл.

Учените са работили със 77 доброволци на възраст от 18 до 44 години. Те е трябвало да записват две седмици стресиращи събития от деня, как са се чувствали и дали са помагали на някого.

Учените са проверили и как се чувстват хората, на които им е помагано. 50 процента от тях изказвали благодарността си и на свой ред се сещали да помогнат на някого.

"Празниците може да са много стресиращи. Затова, сещайте се да питате близките си дали имат нужда от помощ и да държите вратата на асансьора на съседите. Може да се почувствате по-добре", съветва д-р Ансел.

Стресът, освен че вреди на сексуалния ни живот, ни кара да изглеждаме и по-грозни, установи наскоро проучване на шотландски учени. Високите нива на кортизол, произвеждани по време на стресови ситуации, ни правят по-малко атрактивни в очите на партньора, защото добиваме болнав вид.

В същото време екипът на д-р Фиона Мур от университета в Дънди констатира, че когато мъжете преминат, без да трепнат, през стресови ситуации, те започнат да изглеждат по-привлекателни в очите на жените. Това се дължи на еволюционния факт, че устойчивите на стрес мачовци подсказват за по-добър генетичен материал, който да предадат на поколението си.

При направените тестове лицата и на мъжете, и на жените с високи нива на кортизол в слюнката изглеждали по-малко привлекателни, в сравнени с онези с ниски нива на този стероиден хормон. Кортизолът ни помага да се справяме със стреса, като изключва ненужните за момента функции, като репродуктивната и имунната система. Но продължителното присъствие на този хормон в организма ни може да се окаже много вредно за здравето. Така че колкото по-бързо загърбим стреса, толкова по-красиво ще бъде следващото ни селфи, вещае изданието.