0

М инистерството на културата на Китай възнамерява да се пребори явлението стриптийз и луди купони по време на погребални церемонии. През последните няколко години местните власти нееднократно заявяват за намерението си да се започне кампания срещу стриптийза на погребения, сватби, различни панаири в провинциите Анхуей, Дзянсу, Хенан и Хъбей. Сега обаче в Пекин възнамеряват напълно да изкоренят това явление. На няколко фирми, занимаващи се бизнеса на демонстрирането на еротични танци в подобни случаи вече са наложени глоби.

Властите са въвели специална телефонна линия, така че бдителните членове на обществеността да могат да докладват случаи на „непристойно поведение по време на погребение“. На тези бдителни граждани е обещана парична награда.

В Китай погребения лесно могат да бъдат взети за шумен купон, от който лъха неистово веселие, защото се смята, че колкото повече хора идват на погребението, толкова по-голяма почит ще бъде отдадена на починалия. И това не е повод за скръб, а тъкмо обратното – възможност да се отпразнува началото на пътешествието на покойния към отвъдното, а за присъстващите цялата история носи късмет. Следователно роднините на починалия използват най-различни начини да привлекат вниманието на хората към последния път на покойния.

Често в медиите в страната има репортажи от траурни церемонии, на които се вижда как стриптийзьорките канят на сцената на скърбящите мъже и ги събличат. Зрители на това действие неволно стават деца и възрастни.

Смята се, че обичаят е по-разпространен в дълбоката провинция, но често се случва и в големите градове на погребения на видни хора. Преди известно време медиите разпространиха новината за грандиозно шествие с участието на 50 джипа с танцьорки на покривите.

Странната за европейското око традиция е възникнала по време на династията Цин през XVII в. и се е възприемала като начин да се изрази уважение към починалия. „В Китай погребенията често се превръщат в празник, особено когато умира много възрастен човек”, обяснява Евърет Чжан, преподавател в катедрата по източноазиатски изследвания в Принстънския университет.

Стриптийзът обаче е станал популярен по време на траурни церемонии едно в последно време. Някои изследователи смятат, че еротичната нотка в погребаната традиция е възникнала в престъпния свят – мочиналите мафиоти е трябвало да се наслаждават на живота и в отвъдното, други учени пък са на мнение, че тази практика има доста по-дълбоки и дори религиозни корени.

„В някои местни традиции еротичните танци могат да се използват, за да се изрази пожелание от страна на покойния за плодовитостта на потомството му”, смята професор Хуан Цзянсин.

Но министерството на културата на Китай не е съгласно с тези доводи и смята да изкорени „странния” обичай, защото от гледна точка на духовниците той се смята за непристоен и вулгарен за обществото и разлага морала му.

Възприятието на смъртта като освобождаване от страданията и начало на нов живот е характерно за народите, изповядващи будизма. Подобни традиции имат и някои африкански племена. Погребението като празник съществува като практика и на остров Бали.