0

У чени регистрират мощни слънчеви изригвания през последната седмица, като най-новото е от днес, пети май, съобщиха специализираното онлайн издания Спейс и агенция ТАСС.

Регион AR3663 на Слънцето е мястото, на което са регистрирани първите мощни изригвания на плазма, в рамките на шест часа. Първото изригване е на 2 май, определено е от най-високия клас X и заглушава късовълновите радио сигнали в Австралия, Япония и по-голяма част от територията на Китай. Следващата слънчева буря е от клас М и е регистрирана шест часа по-късно. Зоната AR3663 на Слънцето по това време е обърната към Земята.

Минута след девет часа сутринта московско време (съвпада с българско, бел. ред.) в неделя е регистрирано изригване от най-високия клас Х с продължителност 20 минути, съобщиха от руския Институт за приложна геофизика.

Слънчевото изригване е експлозивен процес на отделяне на енергия (кинетична, светлинна и топлинна) в слънчевата атмосфера. Това води до внезапно увеличаване на яркостта на Слънцето, обикновено близо до повърхността му или в близост до групи слънчеви петна.

Слънчевите изригвания се захранват от кратки (няколко минути) излъчвания на магнитна енергия, съхранявана в короната. Същото освобождаване на енергия може да доведе и до коронално изхвърляне на маса, макар връзка между тези изхвърляния на маса и слънчевите изригвания да не е установена.

Рентгеновото и ултравиолетовото излъчване на слънчевите изригвания могат да повлияят на земната йоносфера и да нарушат радиокомуникацията с голям обхват. Прякото радиоизлъчване в диапазона на дециметровите дължини на вълната може да наруши работата на радарите и други устройства, използващи този диапазон.