0

Персонализирано генетично изследване на белтъка на генома за онкологични заболявания се прави за пръв път у нас в университетската Александровска болница в София, съобщиха от лечебното заведение. Чрез него могат да бъдат установени близо 200 000 мутации на онкоклетките. До момента старите тестове позволяваха да бъдат изследвани и установявани не повече от 300 гени.
Новото изследване, което се прави персонално, е особено подходящо за хора със съмнение или с хистологично доказан
карцином
на гърдата

стомаха, дебелото черво и панкреаса, поясни д-р Мариета Василева, която го въвежда.


Туморите възникват в резултат на мутации (дефекти) в генома, които или променят белтъчната структура и функция, или засягат механизмите, които регулират активността на гените.

Изменение в белтъка на ДНК провокира рака.

 

Така започва и изменението на клетката, в резултат на което се развива онкологично заболяване на определен орган или система като например костната или кръвоносната.
Самите мутации от своя страна оказват влияние както върху риска за развитието на рак, така и върху преживяемостта и качеството на живот на пациента след терапията.
Ако лекарят знае точно къде изменението е ударило генома, ще може да предпише и по-успешна терапия при това с по-ниско токсични медикаменти, поясни д-р Василева.  Освен това колкото по-рано бъде открито то, толкова
шансът за излекуване
е по-голям, допълни лекарката.

Точно ранната информация, получена в резултат на изследването на генома,  вече се използва във водещите световни центрове за разработване на революционни персонализирани стратегии за терапия на рака, по-ранно откриване на заболяването и по-добра диагностика, поясниха онколози от Александровска болница.
Ракът е обединено понятие за повече от 100 генетични заболявания. Цялата генетична информация се съдържа в молекула, наречена ДНК, а подредбата на нуклеотидите в ДНК молекулата се нарича геном.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Създадоха ваксина срещу деменция

Учени от Австралия и САЩ създадоха ваксина срещу деменция.  Въвеждането й ще помогне за предотвратяване развитието на заболявания и дори да се излекуват пациентите в ранен стадий на алцхаймер, твърдят учените.
Ваксината действа на тау белтъците и на натрупването на бета амилоид в главния мозък на хората с това заболяване болестта на Алцхаймер, за които се смята, че са отговорни за старческото слабоумие.
След ваксината имунната система започва да изработва антитела срещу тези белтъци, като по този начин ги унищожава.
Ваксината може да се използва за профилактика на деменции, уверява д-р Николай Петровски от университета „Флиндърс”. Учените смятат, че ефективността й  е свързана с това, че действа както на бета амилоидите, така и на тау белтъците.
Ваксината срещу деменция била изпитана върху клетъчни култури и мишки. Предполага се, че тестването й върху хора ще започне в близките две-три години. Екипът се надява ваксината ще се окаже ефективна и да навлезе скоро в клиничната практика.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бирата пази от рак на гърдата
Учени от университета в Илинойс насърчават дамите да пият бира, тъй като съдържащият се в нея хмел помага в борбата срещу рака на гърдата, съобщи вестник “Дейли мейл”. Това растение притежава мощна съставка, която увеличава нивата на естрогена в организма. Поради тази причина мъжете, любители на пивото, получават “бирени гърдички”. Но в същото време стимулиращият продуцирането на естроген хмел предпазва от рак на гърдата. Той също така облекчава симптомите на менопаузата.
Екипът на проф. Джуди Болтън е стигнал до този извод след продължителни проучвания.

 

 

 

 

 

 

 

Пълнеем от изкуствени подсладители
От изкуствените подсладители могат да се натрупат излишни килограми. Макар те да осигуряват очаквания вкус, могат и да засилят апетита ни, защото карат мозъка да мисли, че приетата храна не съответства на необходимата енергия, съобщи Би Би Си. До този извод са стигнали учени от университета на Сидни- Австралия, след като направили опити с мишки. Оказало се, че животинките, които били третирани с подсладители, хапвали повече храна от другите. Резултатите показват, че когато усещането за сладко и получената енергия се разминават продължително време- почти една седмица, мозъкът започва да компенсира и изпраща сигнали, за да увеличи приеманите калории.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Умни пломби лекуват зъбите
Учени от Университета в Нотингам – Англия, създадоха умни пломби, които не само запълват кариесите, но и лекуват самите зъби. Новият материал стимулира генерирането на стволови клетки в зъбната пулпа.
Под емайла се намира дентин, който защитава меката влакниста тъкан – пулпата. Последни са нервните окончания, кръвоносните и лимфните съдове. Материалът стимулира кръвоснабдяването и така увеличава деленето на стволовите клетки. Използваните днес материали действат негативно на клетките. Те не могат да се свързват с пулпата и денталните специалисти са принудени или да отстранят зъба, или да пломбират канала.