0

О статъците от трапезата на Бъдни вечер и Коледа не бива да се изхвърлят, от тях могат да се направят отлични средства за заглаждане на бръчките, за сияйна кожа и дори за лечение на някои заболявания.

Остатъците от свещи например са от най-чист материал - пчелен восък. Този природен продукт има доказани качества в козметиката.

Той е важен дезинфектант и консервант, което го прави пръв помощник при повърхностни наранявания, ранички, възпаления и пъпчици. Същевременно този природен продукт образува тънък защитен слой, без да навлиза в порите. По този начин съществено забавя процеса на обезводняване и стареене на кожата, като я прави нежна, гладка и еластична.

Този пчелен продукт не се разтваря във вода, в глицерин и практически е неразтворим в спирта, но пък се разтваря много добре в мазни и етерични масла.

Затова при самостоятелно приготвяне на кремове или други домашни средства за лице той не бива да се разтваря в метален съд, а на водна баня.

От пчелен восък може да се приготви отличен овлажняващ крем срещу бръчки. За целта разтопете на водна баня 1 чаена лъжичка от него, добавете 1 чаена лъжица мед, 1 супена лъжица масло от шипка, 1 супена лъжица масло от пшеничени зародиши и 2 супени лъжици сок от лук. Разбъркайте до еднородна смес, оставете около 30 секунди на водната баня, а след това разбъркайте отново. Наложете още топлия крем върху почистеното лице. Ако кожата ви е суха, заменете сока от лук със сок от лимон.

Ако епидермисът ви се лющи, пригответе маска от 1 супена лъжица разтопен на водна баня восък (като не го сваляте от нея), 1 супена лъжица каймак и 1 супена лъжица сок от моркови (също е подходящ сок от краставица или изцедена тиква). Задръжте още малко на банята, докато напълно се стопи каймакът, след това го отместете и го разбийте с миксер. Поставя се на лицето за 20-25 минути. Тази маска може да се използва и при напукана кожа на ръцете.

Бораксът е идеален емулгатор, затова от него се разтапя на върха на ножа в 1 супена лъжица гореща вода и се прибавя в разтопения на водна баня пчелен восък. Добавят се 2 супени лъжички растително масло (от лен, от пшеничен зародиш, от праскова, от гроздови семки или зехтин). Разбърква се, след сваляне от водната баня се разбърква отново.

Сушените сини сливи не са особено застъпени в съвременната българска кухня. Обикновено след вечерята на Бъдни вечер несвареното количество застоява с месеци в шкафа, докато не бъде изхвърлено. Те обаче могат да послужат много добре след празничните преяждания, тъй като преборват запека и подобряват храносмилането като цяло. Освен това сушените сини сливи са мощен антиоксидант. Независимо от това този плод не се препоръчва на махмурлии, тъй като е богат на захари, които могат да подсилят главоболието.

Те съдържат борон във висока концентрация Това вещество е много важно за здравето на костите. Смята се, че този плод е превенция срещу остеопороза и облекчава нейните симптомите при жени в менопауза.

Сините сливи помагат против анемия и авитаминози особено при дефицит на желязо и са незаменими при заболявания на жлъчката и стомашно-чревни болести. Препоръчват ги още и като пикочогонно, жлъчегонно, хипотензивно, антисклеротично и противодиабетично средство. За черния дроб, бъбреците и сърцето компотът от сливи е чудесен помощник при дискомфорт. Сушените сливи са полезни при склероза. Само четвърт чаша сушени сини сливи е достатъчна, за да осигури приблизително 16,9% от необходимата дневна доза бета-каротин. Той е борецът срещу свободните радикали и е превантивно и профилактично средство срещу астма, ревматоиден артрит, атеросклероза, диабет, рак на дебелото черво, сърдечни заболявания.