0

З а четири години от 2014-2018 г. земеделският отрасъл е произвел продукция, възлизаща на 32 млиарда лева, като годишно сумите са между 7,8 - 8,5 млрд. лв.

За четири години от 2014-2018 г. земеделският отрасъл е произвел продукция, възлизаща на 32 млиарда лева, като годишно сумите са между 7,8 - 8,5 млрд. лв.

Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева пред фермери в Сливен, съобщи МЗХГ. Тя посочи, че делът на продукцията от растениевъдството е 68,6%, от животновъдството – 23,1%, от селскостопански услуги – 5,9% и др.
Инвестиции
Инвестициите в аграрния отрасъл са между 1,3 и 1,9 млрд. лева  годишно и представляват 8% от инвестициите в икономиката на страната. А от 2014 до 2018 г. стойността им е 7,7 млрд. лева.


Министър Танева припомни, че в световен мащаб България се нарежда сред едни от най-големите експортьори на пшеница, царевица, слънчоглед и ечемик. „Трябва да знаем, че има наистина производства, в които ние можем да се конкурираме с развитите страни в Европа и в света”, отбеляза още тя. Тя посочи, че независимо от трудностите, които съпътстват стопаните, земеделието в страната ни се развива и данните за производство са добри.
Сливен
Десислава Танева представи и данни за област Сливен.
„За периода 2014-2019 г. земеделските производители в областта са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер на 474,8 млн. лв., което представлява близо 3,2% от цялото подпомагане в страната”, заяви Танева. По думите й селското стопанство в региона има значително по-високо влияние в икономиката на областта, отколкото в национален план. За последните 5 години се отчита 5% ръст на обработваемата земя. Тя посочи, че вследствие на политиките за подпомагане, има общо 9% ръст на площите със зеленчуци, а с 24% е нарастването при трайните насаждения.
Овошки
С около 23% са се увеличили площите със слънчоглед. В областта се намират 48% от заявените общо за страната площи с праскови и нектарни, 9,4% от заявените площи с череши и над 7% от тези с винени лозя.
По отношение на животновъдството, най-значимо за Сливенска област е говедовъдството. През 2018 г. тук се отглеждат близо 6% от всички говеда в страната и областта е на второ място по производство на краве мляко. Тук се отглеждат 5% от животните в страната. „За настоящия период имаме 15% ръст на овцете и 56% ръст на козите. За същия период производството на козе мляко в областта се увеличава почти двойно, при овчето мляко с 11%”, подчерта Танева. Тя допълни, че при биволите 5% от популацията в страната са на територията на област Сливен. Като цяло се отчита ръст от 72% в броя животни от тази категория и ръст в производството на биволско мляко.