0

40% от парите за здраве идват от джоба на пациента, при 20-22% в Европа. В момента социалната тежест е по-голяма, отколкото би могло да бъде след това. Ако искаме да сме социална държава, може да се направи Здравен фонд, така както има енергийни помощи. И ще излезе два пъти по-евтино, отколкото е сега, коментира директорът на болница ”Света Екатерина” проф. Генчо Начев пред БНТ.

Не трябва да се нагнетява напрежение, спекулация е, че заради дълговете в НЗОК се отказва лечение. Бюджетът на касата никога не е стигал, отбеляза още той.

"Здравен туризъм има навсякъде, има правила за него, поне в тази област и у нас има правила. Касата финансира лечения, само ако в България няма равносилно. Друг е въпросът обаче със спешните случаи. Получава се така, че дадени случаи се завоалират като спешни", обясни Начев.

Според него каквито и пари да се наливат, ако не се промени моделът на финансиране, това ще продължи. Не се променят нито контрол, нито санкции. Санкцията трябва да е прекратяване на договора, лишаване от право на професията, а не глоби по 500 лв., призова Начев.

На първо място пациентът трябва да участва във финансирането, тоест да има съфинансиране. По думите му това има три ефекта - контролен, възпитателен, както и се създава ниша за развитието на здравно-осигурителни фондове. „Това са първите стъпки за демонополизация на касата, то не може да стане с вълшебна пръчка“, заяви той и даде за пример, че това се казва и от СЗО и Европейската комисия.