0

И зневярата е закодирана в мъжкото лице и мачовците с масивна долна челюст, изпъкнали скули и вежди са по-склонни да кръшкат, установи австралийско проучване, публикувано във вестниците "Мирър" и "Метро".

Изневярата е закодирана в мъжкото лице и мачовците с масивна долна челюст, изпъкнали скули и вежди са по-склонни да кръшкат, установи австралийско проучване, публикувано във вестниците "Мирър" и "Метро".

 

Изданията цитират проучване на специалисти от университета в Западна Австралия. Екипът на Джилиън Роудс успя да докаже, че по ръбатото мъжко лице лесно може да се предвиди изневярата, докато по женското това практически е невъзможно.

Специалистите направили онлайн анкета с участието на 592-ма мъже и 924 жени. Те трябвало да оценят снимките на 189 души по десетобалната система в две категории - колко са привлекателни и способни ли са на изневяра.

Мъжете, кръшкащи на своите партньорки, правилно били разпознати от 14 процента от участничките и от 16 процента от участниците в експеримента. Това било възможно благодарение на по-мъжествените характеристики на лицата им. За неверните жени познатите проценти били нищожни, съответно 4 и 3 процента в зависимост от пола на респондентите.

Учените са уверени, че с еволюцията жените са се научили чрез разпознаването на потенциалните кръшкачи да определят кой от тях е способен да създаде по-голямо потомство и съответно да бъде по-неблагонадежден в брака.

Междувременно британски учени откриха, че подвижните вежди и другите изразителни черти вероятно са се появили на човешкото лице, за да можем да общуваме без думи.

Проф. Пол О'Хигинс от университета на Йорк отбеляза, че заедно с храната и климата, невербалното социално общуване е имало важна роля. Ранните хоминини са имали изпъкнали вежди. Съвременните хора имат гладко чело и видими вежди, които се движат много свободно. Други промени във формата на лицето и мускулите дават възможност за изразяване на най-различни емоции, включително разпознаване и симпатия.

"Можем да използваме лицата си, за да сигнализираме повече от 20 различни категории емоции чрез свиване или разпускане на мускулите" - каза ръководителят на изследването проф. Пол О'Хигинс от университета на Йорк.

"Знаем, че други фактори, като храната, дихателната физиология и климатът са допринесли за формата на човешкото лице, но да се интерпретира неговата еволюция само с тях, е опростяване".

Храненето се е отразило на формата на човешкото лице. То се е смалило, защото необходимостта от дъвчене е намаляла с появата на готвенето и обработената храна. Смаляването е особено явно при преминаването към земеделие, а след това и към живот в градове.

"По-меката съвременна храна и индустриалните общества могат да означават, че човешкото лице продължава да се смалява" - каза проф. О'Хигинс. Промените обаче имат граници, защото за дишането например е необходима достатъчно голяма носна кухина.