0

На 31 януари през нощта ще бъде наблюдавано три редки явления в едно-суперлуна, синя луна и пълно лунно затъмнение, съобщи Space.com. Подобне явление ще се наблюдава за първи път от 150 години.

Застъпването на явленията ще даде възможност на учените да наблюдават какво се случва на повърхността, когато Луната се охлажда бързо. Това ще им помогне да проучат по-добре характеристиките на лунния слой от почва и скален материал, покриващ твърди скали, и как той се променя с течение на времето.

Синята луна на 31 януари, подобно на вълчата от началото на месеца, ще е суперлуна - пълната луна се нарича така, когато е на по-малко от 364 000 километра от Земята.

Когато Луната е в най-близката си точка до Земята, тя изглежда с 14 процента по-голяма и с 30 процента по-ярка, отколкото когато е в най-далечната. Заради затъмнението тя ще е червена (наричана още кървава), макар и яркостта й да намалее, когато навлезе в земната сянка.

Само една нощ преди явлението Луната ще е в най-близката точка на орбитата си около Земята.

Лунното затъмнение ще продължи 3,5 часа, като пълното ще е 77 минути. То ще е пълно над страните от Тихоокеанския басейн - от Аляска и Северозападна Канада до Централна и Източна Азия, Индонезия, Нова Зеландия и Австралия. Тъй като ще е посред нощ, в зависимост от това откъде се наблюдава, ще е или на 31 януари, или на 1 февруари.

Лунното затъмнение ще е частично над Централна Северна Америка, Западна Азия, Индия, Близкия изток и Източна Европа, пише сайтът Спейс. От Северна Америка ще го наблюдават сутринта на 31 януари, а от противоположната част на света - когато Луната изгрява.

Следващото съчетание на синя и кървава луна ще е през 2028 година. А следващата синя луна за тази година ще е на 31 март.