0

Т ехнологичното развитие на различните сектори на индустрията набира все по-голяма скорост в световен мащаб. В отрасли като промишленост, машиностроене и електроенергия, се наблюдава невиждано досега развитие на машините и работните аксесоари, като основните цели на тези подобрения, са свързани с увеличаването на производителността и ефективността чрез използване на по-евтини, но качествени методи за целта. 

Целият този прогрес попада под името индустрия 4.0, което представлява днешната тенденция в развитието на автоматизацията и обменът на данни при технологиите на производство. Това включва кибер-физични системи и изчисления в облак. Всичко това кара все повече хора да си задачат въпроса “Какви индустриални технологии ще навлязат през 2023 и как те ще променят световното производство?”. 

Цифрови близнаци

Дигиталните близнаци се позиционират от няколко години като една от водещите технологии, ако говорим за индустрията. Това не са просто цифрови реплики на обекти, пространства, физически системи или процеси, с които да се получат по-точни продукти, да се намалят разходите или да се предвидят възможни грешки. Тези технологии отварят свят от възможности по отношение на тестване и симулиране, дали поведението на промишлено предприятие в даден сектор на индустрията, е адекватно спрямо пазара.

Физическите обекти могат да бъдат дигитализирани от облаци, информацията може да бъде сегментирана систематично и маркирана. Вериги за доставки могат да бъдат създадени и оптимизирани, процесите и оборудването могат да бъдат автоматизирани с помощта на други технологии като AI. Безопасността може да бъде подобрена, контролът на качеството и прогнозната поддръжка могат да бъдат оптимизиран и др. Тази технология ни позволява да променяме компонентите, които искаме в дигиталния свят, докато не бъдат оптимизирани и не реализират най-добрата си версия в реалния свят. Тя напълно ще промени начина, по който бизнес процесите се усъвършенстват, ще подобри ефективността и експоненциално ще спести разходи в отрасли от индустрията, както и в здравеопазването и образованието.

Блокчейн 

Досега процесите на онлайн плащане, включващи две страни, се извършваха чрез посредник, който проверява данните чрез централизирана система, което може да доведе до много проблеми. С навлизането на блокчейн технологията и нейния децентрализиран модел, окончателният контрол на една организация се премахва и данните се съхраняват по криптиран и много по-сигурен начин.

Децентрализацията създава нови начини за транзакции, комуникация и правене на бизнес и улеснява автоматизацията, превръщайки се в масивен тласък на цифровата собственост. Blockchain създава нови бизнес идеи, ускорява процеса на проверка на транзакциите, предотвратява измами и кибератаки и е много ефективен, надежден и сигурен. 

Защита на данните

Тясно свързана с IoT устройствата, една от значимите тенденции за 2023 г. ще бъде защитата на данните, обменяни между интелигентните мрежи. Подобряването на възможностите за сигурност на такива устройства ще бъде приоритет за компаниите, а изкуственият интелект ще бъде централен за тази задача. Възходът на 5G означава по-бърза комуникация и възможност за свързване на повече устройства. AI и Machine Learning предлагат по-проактивен подход към решенията за сигурност и позволяват процесите на вземане на решения да бъдат бързо автоматизирани и моделите да бъдат създадени от непълни или модифицирани данни.

Алгоритмите на тази технология се учат от точни данни за заплахи, което им позволява да откриват опасности по-бързо, да постигат минимална граница на грешка, да предвиждат потенциални заплахи и да помагат на експертите по киберсигурност да създават по-стабилни протоколи, които да играят ключова роля в индустрията.

Квантово изчисление

Това е и една от най-популярните тенденции в технологиите, която набира популярност през последните месеци и ще повлияе на почти всички аспекти на живота ни, без значение дали говорим за индустрия или ежедневие.

Това е форма на изчисление, която се възползва от квантови явления като суперпозиция и заплитане. Приложенията на тази система варират от предотвратяване на разпространението на болести като Ковид19 до разработване на нови ваксини, управление на риска и измамите във финансовия сектор. Значителният отличителен фактор на тази тенденция е, че квантовите компютри са много по-бързи от обикновените компютри, поради което големи компании като Microsoft, AWS и Google полагат много усилия за иновации в тази област. Техните приходи от световния пазар се очаква да надхвърлят 2,5 милиарда долара през 2029 г., което ще им даде възможност да разширят своята инвестиция в тази сфера и да създадат нови технологии в помощ на индустрията.

Роботизирана автоматизация на процеси (RPA)

Тясно свързан с изкуствения интелект и машинното обучение, RPA автоматизира бизнес процеси, като интерпретиране на приложения, обработка на транзакции, обработка на данни или дори отговаряне на имейли. Основното му предимство е, че автоматизира повтарящи се задачи, които преди са се извършвали от служители, като им позволява да се съсредоточат върху по-креативни и продуктивни задачи. Следователно те помагат да се използва човешкият талант на компаниите и са полезни при събирането и съхраняването на различни данни в различни сектори от индустрията.

Заключение

Експертите от портала за новини на българската индустрия Industryinfo.bg посочват, че голяма част от тези технологии ще навлязат и в нашия живот и ще определят не само производствените процеси, но и нашето ежедневие. Тяхното наличие предоставя възможност за ускорено развитие на различните сектори от индустрията, което ще има позитивен ефект върху цялата верига от производители, посредници и клиенти. В близките години се очаква и навлизането на още по-революционни технологии, които също да повлияят на всички сфери от живота.