Долети ли човек до азиатското бижу Хонконг, се запознава едновременно с великолепието на колониалното му минало и последната дума на техниката на неговото настояще.
С други думи това е прохладен оазис на цивилизацията! Енергията на този световен финансов център е заразителна. Светлини, фериботи, трамваи, безброй магазини, хаотични пазари, луксозни хотели, клубове и ресторанти: най-големият финансов център на Китай е наистина наелектризиращ. Наелектризиращи са и протестите, които вървят там срещу ограничаването на свободите от централната власт в Пекин. Въобще човек, ако отиде сега, никак няма да скучае. Интересно е, че гражданското недоволство свали цената на самолетните билети. От София до Хонконг се пътува с прекачване в Истанбул или Доха, столицата на Катар, като цената на билета винаги е била 1000 евро. Но от няколко месеца, откакто в града има протести билетът струва само 500 евро! Иначе хотелските нощувки струват от 50 до 25 000 евро! Въобще има покрив за всеки джоб.
Врява
Когато човек стъпи тук, ще установи, че мегаполисът е удостоен с всички специалитети, присъщи на големите градове – смог, различни миризми, 14 млн. жители и неистова любов към врявата. В същото време обаче Хонконг е изключително продуктивен, притихнал и спокоен с отлична транспортна мрежа, поразителни търговски центрове, храмове и тихи паркови кътчета, напомнящи оазиси за съзерцание и размисъл.
Мегаполисът включва остров Хонконг, полуостров Коулун и 235 крайбрежни малки острова. Бизнесът ври и кипи в оживените улици на Коулун и Централния район на о. Хонконг на юг, настръхнали от блестящи офисни небостъргачи и хотели. Много от тях са станали емблематични, като например сградата на HSBC, проектирана от Норман Фостър или Кулата на китайската банка (Банк ъф Чайна Тауър) на М. Пей, датираща от 1980 г. Днес те са джуджета в сравнение с гигантския 118-етажен Международен търговски център в Коулун, четвъртата най-високата сграда в света, завършена през 2010 г. А като се замисли човек, че до към 18 век почти всичко тук е било пущинак и оризища.
Битки
Местните разказват, че всичко започнало доста по-рано - през 11 век, когато територията на днешен Хонконг е заселена от около 3500 земеделци и 2000 китайски рибари. През 1841 г. тукашната територия е завладяна от Великобритания, след което възниква британско селище. В периода 1856-1860 г., след англо-китайската война, известна още като Втора опиумна война, от Китай е отнет южният край на полуостров Коулун и о-в Стоункатер. През 1898 г. територията е окупирана от Япония, а през 1945 г. Хонконг се връща в ръцете на британците. На 1 юли 1997 г. градът е върнат на Китай в качеството си на свободен административен район. Местните разказват, че са били британска колония в продължение на цели 156 години. Именно западното влияние до голяма степен е помогнало на малкото рибарско селце да разцъфти до мегаполис с едни от най-големите и мощни търговски пристанища, като Макао, Шанхай, Гуанжоу, Сямън и Нинбо, а също и Чиндао.
Фоайе
Годишно Хонконг се посещава от 7 млн. туристи. Стотици са уникалните забележителности, които всеки иска да посети, но за това са му нужни доста дни. Колониалното минало на града се усеща най-добре под позлатения, касетиран таван на изисканото фоайе на хотел „Пенинсюла”, отворил врати през 1928 г. Истински храм на някогашни империи, той е най-доброто място за спокоен следобеден чай. Тук може да видите международни бизнесмени, изтощени от пазаруване туристи, безупречно изтупани представители на старите богати фамилии на Хонконг, както и зяпачите.
Преди близо 10 години беше открита и най-голямата въжена линия в Азия – „Нгонг Пинг” (Ngong Ping). Лифтът отвежда право до остров Лантау. Там се намира манастира По Лин и една от най-големите статуи на Буда в света. Тя е кацнала на хълм, към който води каменна стълба с 268 стъпала. В Ngong Ping ще можете да хапнете, да си купите сувенири, дори да си направите масаж на краката. Наблизо се намира огромен аутлет, където се вият опашки от туристи. Иначе освен самата статуя, туристите ще могат да видят представлението на маймуните, да посетят типична чайна и да се запознаят с живота на Буда. Специализирана мултимедия представя основите и историята на будизма.
Връх
Сред туристическите забележителности са връх Виктория. До него от 1888 г. пътува трамвай (The Peak Tram), от който се открива невероятна гледка към целия модерен мегаполис с неговите небостъргачи. Селфита и панорамните снимки оттук стават доста ефектни. На Оушън Парк (Ocean Park) пък можете да разгледате малка зоологическа и ботаническа градина. Ще спестите пари, тъй като входът е безплатен. Наблизо се намират още емблематичният за Хонконг хиподрум за конни надбягвания, базарът за западни стоки, както и фериботната връзка за Макао. Билетът на водния транспорт „Турбо джет” не е евтин. Може да не плащате и цент, ако вземете някои от безплатните автобусчета, които вървят към казината - все пак Макао е известен като „Монте Карло и Лас Вегас на Изтока”.
Коулун
Ако си падате по изкуствата, то ще откриете най-интересните музеи на полуостров Коулун, където се намират основните урбанизирани зони. Базарът за нефритени произведения и този за морски дарове и всякакъв вид риба също не са за изпускане. Най-атрактивният начин да се стигне до тази част на Хонконг е с корабчетата на Star Ferry. Фериботът спира недалеч от Авенюто на звездите. Това е крайбрежна алея, осеяна с плочи с имената на азиатски филмови звезди. В края на редицата се намира легендарната статуя на Брус Лий, която винаги е заобиколена от снимащи се китайци.
Шопинг
Пазарите тук са меката на световната търговия. На „Сникър стрийт” (Sneaker street) и „Лейди маркет” може да намерите от най-марковите продукти до най-големите фалшификати на световни брандове от модата и електрониката. Има и нощен битак , наречен „Темпъл стрийт” (Temple street). Ако се изморите, може да презаредите батериите с улична храна- нудъли с пилешко и зеленчуци. Местните обожават и супата с нудъли, в която има месо и наденички.
Виктория
Тъй като по-голямата част от територията на Хонконг е заета от скали и планини със стръмни склонове, едва 25% от нея се използва интензивно, а около 40% от останалата площ е обособена в паркове и резерват. Не пропускайте възможността да се разходите из парка Виктория, както и да видите Часовниковата кула. Придвижването между туристическите забележителности и изобщо навсякъде става доста лесно, благодарение на системата на десетте линии от градското метро – МТR. Ако смятате да използвате обществения транспорт, инвестирайте в карта с депозит „Октопус”. Тя важи за трамваи, автобуси, фериботи, както и за свръхефективната система на подземната железница. Доста важно е обаче да знаете, че в Хонконг пушенето на обществени места е забранено, като глобата за прекрачване на правилото е около 1000 евро.
Пируваме с Дим сум и супа Уонтон
Класическото хонконгско угощение се нарича „дим сум”, и предлага разнообразие от хапки като задушено свинско, пелмени със скариди, морски деликатеси, рулца от оризово фиде и конгий (оризова каша). В семейните ресторанти на малки трикраки столчета ще ви сервират още супа уонтон. Тя е пълна с нудъли и кнедли с пълнеж от смляно месо и скариди. Жителите на Хонконг са големи любители още на свинското, патешкото и гъшето месо , което приготвят по всевъзможни рецепти.
$25 000 излиза нощувката в златния хотел
Преди няколко години в района отвори врати и единственият в цял свят хотел от злато. Около 2-3 хиляди души на ден посещават това уникално място, като билетът е на цена около 4 четири долара. Това невероятно луксозно и красиво място е изградено изцяло в императорски, дворцов стил, като само за външната облицовка на стаите са изразходвани повече от два тона благороден метал. Нощувката в суперлуксозните апартаменти струва 25 000 долара и това е напълно нормално, имайки предвид, че помещенията са със златни тоалетни чинии, кревати и вани.