0

Б разилски учени създадоха препарат за борба с личинките на комарите Aedes aegypti, които са преносители на вируса Зика, а също така и на треската Денге и Чикунгуня.

Бразилски учени създадоха препарат за борба с личинките на комарите Aedes aegypti, които са преносители на вируса Зика, а също така и на треската Денге и Чикунгуня.

Средството е произведено въз основа на царевично нишесте и на масло от мащерка във Факултета по хранително инженерство към университета на щата Сао Пауло в град Кампинас. Получените от учените гранули могат да бъдат използвани за профилактиката на размножаването на комарите в бита. Те са подходящи за използване върху малки водни площи със застояла вода.
При контакт с водата гранулите започват да отделят маслото от мащерка, което препятства развитието на личинките на комарите. По думите на разработчиците реагентът при контакт с водата дълго време запазва своите полезни свойства и не се налага всекидневна употреба за защита от личинките. Себестойността на новия продукт е около 10 долара за килограм.

Неотдавна стана известно за нови технологии, които дават много добри резултати в борбата с пренасящите опасни болести комари.

Тестове в два града в Южен Китай практически премахнали комарите. Цел на новите методи били комарите Aedes albopictus, познати още като Азиатски тигров комар. Те са основен вектор за зарази като вируса Зика и вируса Денга.

Първият метод представлявал употребата на радиация, която правела комарите стерилни и неспособни да се размножават.

Вторият метод бил употребата на бактерия, наречена Уолбахия, която нанасяла поражения върху яйцата, снесени от комарите.

Учените провели 2-годишно изследване в речните острови край град Гуанджоу, където на тигровите комари се приписват високите нива на заразяване с вируса Денга.

"Резултатите са забележителни. Процентът на излюпили се яйца на комари спадна с 94%, като в някои случаи не беше засечено здраво яйце в продължение на 13 поредни седмици”, твърдят специалистите.

Броят на заловените от капани женски комари, които при ужилване пренасят болестите върху хората, също спаднал между 83 и 94 процента, което е знак, че насекомите са изчезнали.

Ухапванията от комари в района спаднали с цели 97 процента, което променило мнението на местните хора, които били скептични в началото на тестовете.

Според Жиюнг Си, професор по микробиология и молекулярна генетика в Мичиганския щатски университет, методите могат да се прилагат и срещу комарите, пренасящи малария.

"Следващото предизвикателство ще бъде да разработим ефективен метод за практическото освобождаване на заразените комари в градска среда, за да могат да се чифтосат с другите и да разпространят бактерията”, казва Си.