0

С лед ултиматума на управляващите към „Лукойл Нефтохим“ да платят 500 млн. лв. към хазната цените на горивата в българските бензиностанции останаха в застой, в очакване на геополитически събития, пазарни решения, национални прогнози, предложения и решения. Според данните на сайта за цени на горивата Фуело нет масовият бензин А 95 вчера се продаваше средно по 2,82 лева на литър, цени от от 15 октомври и  с прогноза за запазване в следващите дни. В момента бензинът се продава на цена между 2,44 и 2,97 лева за литър. Дизелът вчера се търгуваше от 2,66 лева до 3,09 лева за литър в различните търговски обекти.

Първи коментар веднага след заседанието на управляващите в парламента и след  реакцията на членовете на Българската петролна газова асоциация направи нейният председател Живодар Терзиев специално пред „Телеграф“.

Коментари

Дерогацията във вида, който имаме в момента, изигра своята роля през изминалите 10 месеца. Тя гарантира доставките на нефт на „Нефтохим“ и оттук нататък е явно, че рафинерията пристъпва плавно към доставка на неруски нефт. Приетата стъпаловидност на намаление на руските доставки гарантира плавно и почти неусетно прехвърляне към цените на неруски нефт до октомври догодина, като влияние ще оказва по-скоро международният тренд. В случай че се приеме незабавно преминаване към неруски нефт или отпадане на дерогацията, рафинерията трябва да бъде обезпечена с друг вид нефт и тя трябва задължително да работи на добро натоварване, посочи Терзиев.

Логиката показва, че ако има по-скъпа суровина, по-скъпият нефт ще доведе до по-скъпа себестойност. Но това е на теория. Толкова са много международните фактори, че в един момент увеличението може да е пренебрежимо, а може и да е ужасяващо заради фактора международни цени.

Ако се случи някаква голяма беда в Близкия изток и нефтът прескочи 100-110 долара, проявата върху колонката ще е толкова ужасяваща, че дерогацията и нейното спиране или продължение няма да има значение, освен че тя би била много подходяща, за да си гарантираме доставките за нашата рафинерия.

Ако нефтът се върне на 60 долара, а сега е 90, може дори да има понижение на цените.

Ако сега се приеме решение за премахване на дерогацията и това стане в разумен срок- между 1 и 3 месеца, за време за настройка и за планиране, не би следвало да повлияе на крайните цени на горивата, защото има предлагане на международния пазар в момента, което е достатъчно, включително и за България, да задоволи нуждите от липсващи количества от руски петрол, заяви икономистът Румен Гълъбинов за „Телеграф“.

Условия

Ако има решение за плащане на компенсации на крайните потребители на бензиностанциите при издължаване на 500 млн., 1 млрд данъци от „Лукойл-Нефтохим Бургас“, ние ще го изпълним, заяви Живодар Терзиев. Но то трябва да бъде обмислено, справедливо и много добре структурирано. Дали ще бъде чрез ваучери, дебитни карти, фокус групи, които имат нужда, не сме наясно. Тепърва ще зададем въпроси и предоставим коментари. Конкретната стотинка е въпрос на разчети.

Компенсиране на крайните потребители би било възможно, ако фирмата успее да си плати изискуемите данъци. От тях може да има преразпределение от държавата към потребителите под някаква форма на облекчение за зареждане с гориво за определен срок примерно.

Що се отнася обаче до решението 100% от задължителните запаси да са на територията на страната до юни 2024 г., говорим за нови 300 млн. долара, които бизнесът трябва да извади,  защото търговците имат 50% запаси в чужбина, но те не са ги купили, смята още Терзиев.

Петролът поевтиня до 91,50 долара за барел

Цената на петрола се понижи след дипломатическите усилия за овладяване на конфликта между Израел и палестинската ислямистка групировка „Хамас“, съобщава Ройтерс. Фючърсите върху суровия нефт от типа Брент поевтиняват с 66 цента, или 0,72%, до 91,50 долара за барел, а цената на американския сорт West Texas Intermediate се понижава с 82 цента, или 0,93%, до 87,26 долара за барел.

И двата бенчмарка поскъпнаха с повече от 1% миналата седмица на фона на притесненията за потенциално прекъсване на доставките, в случай че войната между Израел и „Хамас“ прерасне в по-широк конфликт в Близкия изток, регионът с най-голямо предлагане на петрол в света. Междувременно Mиниcтepcтвoтo нa eнepгeтиĸaтa нa CAЩ съобщи, че иска дa ĸyпи 6 милиoнa бapeлa cypoв пeтpoл зa зaпълвaнe нa cтpaтeгичecĸия cи peзepв. Mинaлaтa гoдинa мacoвoтo "ocвoбoждaвaнe" нa нефт ĸocтвaшe 200 милиoнa бapeлa. То беше с цел дa ce нaмaлят цeнитe нa гopивaтa нa дpeбнo cлeд инвaзиятa нa Pycия в Уĸpaйнa.