В одач, който наруши правилата за движение по пътищата и в същото време вози дете в автомобила, да носи административна отговорност. За това призоваха от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ по време на кръгла маса, организирана от Европейския център за транспортни политики и сдружение „Ангели на пътя“, обединяващо родители на деца, загинали в ПТП.
Събитието се проведе в Съдебната палата и на него присъстваха депутати, експерти, представители на МВР и магистрати, начело с главния прокурор Борислав Сарафов.
Мерки
Присъстващите се обединиха около мнението, че отнемането на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не трябва да отпада, тъй като тази мярка дава ефект. Беше отчетено, че за тази година загиналите на пътя са с 64 души по-малко от предходната. Освен това участниците са категорични, че когато се качваш на автомобил пиян или дрогиран, го правиш с умисъл. И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов увери почернените родители, че в негово лице ще имат освен човешка, но и институционална подкрепа. По думите му е належащо изграждането на Бюро за съдебни експерти към правосъдното ведомство. Сарафов е на мнение и че разследващите трябва да имат достъп до трафичните данни на участниците в ПТП-та и даде пример с блъснат и убит човек на пътя в Габровско, след което виновникът е избягал от мястото. Според Сарафов е наистина важно да има съдебна реформа, но тя не се изразява в смяната на един главен прокурор с друг, а в създаването на механизми и институти.
Еднакви
Бащата на сгазения на пешеходна пътека в столицата 14-годишен Филип Арсов – Красимир, заяви, че пътните инциденти у нас са като copy&paste. По думите му при 90 на 100 от случаите убийствата на пътя са причинени заради висока скорост, заради алкохол и/или наркотици; отнемане на предимство или са причинени от млади водачи със скъпи и мощни автомобили. По думите на Арсов е належащо да има единен протокол за действие при тежките ПТП-та в цялата страна. Това означава кръвната проба на водачите да е готова максимално бързо, като за целта трябва да има достатъчно лаборатории, записите от камерите в районите на ПТП-та да се изземват достатъчно бързо и ефективно. Според Арсов хванатите пияни или с дрога зад волана - като наказание да работят по месец в болница или на гробището. Осъдените пък, след като им върнат свидетелствата за правоуправление, да се движат първоначално задължително с видеорегистратори в колите си. Според градския прокурор Илиана Кирилова освен единния център за вещи лица с регионални структури, предлагани от Сарафов, трябва да се допускат експертите до местопроизшествието веднага. По думите й състоянието на пътя трябва да се заснема с дрон. „Може би трябва да има и закон за вещите лица“, каза Кирилова.
Зоват за звено за обучение на автоексперти
Трябва да има звено за обучение на автоекспертите, обяви вчера проф. Станимир Карапетков - председател на Съюза на независимите автоексперти в България. По думите му всеки млад експерт трябва да е член на браншовата организация. „България е една от малкото държави, в която няма единен кодекс на вещите лица“, подчерта той. Според Карапетков е проблем, че автоекспертите у нас са самоосигуряващи се лица и в същото време нямат право да откажат съдебна експертиза. Според него трябва да отпадне и правилото за 5-годишен стаж. Освен това само у нас има разпит пред съдия на вещо лице. Според него вещото лице трябва да предоставя становище или мнение, но не и да бъде подлагано на разпит. Той обясни и че трябва да има специализирани магистрати по ПТП-та във всички области и каза, че има магистрати, които не знаят разликата между гума и джанта. По думите на Карапетков единният регистър на вещите лица на практика не съществува.
Петя Иванова от „Ангели на пътя“: Преглътнете егото си
Преглътнете всички егото си и застанете зад тези родители. За това призова представителите на различните политически сили Петя Иванова от „Ангели на пътя“. По думите й това трябва да стане, за да се променят законите и пътните убийства да спрат. „За да не тегли родител на убито дете кредит от 20 000 лева, за да направи нормален надгробен паметник на детето си“, каза Иванова. Тя обясни, че коледните и новогодишните празници са най-тежки за почернените родители, защото те ще купят подаръци за децата си, но ще ги занесат на гробищата.