П ороен дъжд удави Северозападна България в нощта срещу Томина неделя. Стихията дори не беше предвидена от дежурните синоптици и изненада жителите на десетки села в района, тъй като по-рано бе обявен безопасният зелен код.
Най-тежко е положението в монтанското село Лехчево, чиито жители изкараха безсънна нощ, а няколко възрастни хора се наложи да бъдат вадени с лодки от домовете си.
Сняг
За минути над селото се изляха 84 л/кв. м дъжд, придружен от градушка с размерите на орех. „Всичко побеля като през зимата, когато трупа сняг. Унищожи ни градините“, вайкаше се възрастна жена от селото. Освен побелелите от градовите зърна градини, вода и тиня залели селото, засипвайки дворове, мазета и пътищата. Издавили са се множество домашни животни, чиито стопани не са успели да ги спасят, рискувайки самите те да се удавят. Две баби от селото са се оказали във водния капан и екип на пожарната ги е извадил с лодки. В дворовете над селото има над 2 метра вода, а отводняването е невъзможно, защото приижда още и има риск да срути къщите и стопанските постройки на хората.
Помпи
Едва в следобедните часове на неделния ден се включиха пет екипа на пожарната, които внимателно са започнали да отводняват имотите с помпи, където това е възможно. Заради проливния дъжд е наводнен и за часове непроходим бе пътят между бойчиновските села Громшин, Кобиляк и Лехчево. Във Вълчедръм също има наводнени къщи, отводняват се от два екипа на пожарната. Пороят остави будни и жителите на врачанското село Хайредин. Асфалтът на няколко улици е станал на юфка, наводнени са дворовете и приземните етажи на над 20 имота. Коли са били блокирани от калта, която пороят влачил от полето и насипал върху пътното платно. Оказана им е помощ от дошлите на място екипи на пожарната. Врачанските села Алтимир и Борован са се разминали на косъм от бедствието. Спасил ги е земеделски производител от Алтимир, който мобилизирал хората и техниката си, за да се прокопават терени, през които да се оттича водата.
Трамваи
Проливният дъжд не подмина и София, където сериозно засегнати бяха части от кварталите „Дружба“ и „Младост“. На места по подлезите на метростанциите в тези райони имаше огромни локви. Дъждът предизвика наводнение на едно от най-ключовите кръстовища в столицата - това на бул. "Цар Борис III" и бул. "Никола Петков", което е основно и за работещите в София перничани, които всяка вечер в час пик тръгват с автомобилите си обратно към родния си град. В Перник също имаше наводнения по улиците, които близо две години са разкопани и не се ремонтират. Станаха и няколко локални по-леки катастрофи. Малко след 17:00 ч. кадри, публикувани в социалните мрежи, показаха трамваи, спрели на наводнените релси, както и пътни инциденти между леки автомобили.
