Л екарите от ТЕЛК комисиите да имат достъп до здравните досиета на пациентите, подлежащи на освидетелстване и преосвидетелстване. Това поискаха национално представителни организации на и за хора с увреждания.
Проценти
Достъпът до националната система на здравните досиета на пациентите би спестило много време на комисиите, коментира председателят на Асоциацията на родители на деца с епилепсия Веска Събева. По думите й пациенти със сериозни заболявания би трябвало да правят редовни профилактични прегледи и в системата да има цялата информация за това. Не може човек, който 10 г. не е ходил на лекар, да поиска отново да влезе в системата на ТЕЛК или да поиска високи проценти, заяви Събева. По думите й има изключително огромна разлика от това, което хората са получавали преди и сега, след откриването на новите комисии и разпределянето на случаен принцип. Няма специалисти, които да работят в различните комисии и по този начин започнаха да се дават 0%, когато в самата комисия няма даден специалист. За нервни заболявания оценка дава акушер-гинеколог, коментира Събева.
Наредбата за медицинската експертиза се подобри значително, на много от заболяванията се увеличиха процентите, добави се чужда помощ, пожизнен срок и се върна старата методика на допълнителните заболявания да дават 20%, коментира председателят на Съюза на инвалидите в България Георги Колев. Въпреки предприетите законови промени за по-навременно уведомяване на пациентите, на които им предстои преосвидетелстване, все още има хора, на които им се спират инвалидните пенсии, лишават се от социални права и остават без асистентска грижа, обясни той. Апелираме към регионалните здравни инспекции и към Националния осигурителен институт да спазват закона, каза Колев.
Работа
ТЕЛК решенията са бариера пред възможността хората с увреждания да работят. Предприятията на слепите вече ги няма, незрящите хора няма къде да работят, каза председателят на Националната потребителна кооперация на слепите в България Бончо Бонев. Според него липсва държавна политика за осигуряване на работа на хора с увреждания от тази група. Вместо да живеят по-добре и да бъдат интегрирани, на хората с увреждания се създават поредни проблеми, смята президентът на Националната организация „Малки български хора“ Светослав Чернев.
Мария Кръстева от Асоциацията на родители на деца с увреден слуха предупреди, че приобщаващо образование на тези деца не се случва. „Има ресурсни центрове, но те нямат специалисти, които да работят с нашите деца. В София има само трима специалисти по слухово-речева рехабилитация, а в страната те липсват”, каза тя.