0

Е кип специалисти от УМБАЛ „Свeтa Марина“ във Варна извърши безкръвна интервенция за смяна на аортна клапа на нови шест пациента.

Екип специалисти от УМБАЛ „Свeтa Марина“ във Варна извърши безкръвна интервенция за смяна на аортна клапа на нови шест пациента.

„Минимално инвазивната сърдечносъдова процедура се прилага при стеноза на аортната клапа и е животоспасяващо лечение за болните, при които отворената сърдечна хирургия е свързана с висок риск“, обяснява инвазивният кардиолог д-р Веселин Вълков.

До момента във варненската университетска болница „Света Марина“ със съвременния високотехнологичен метод е спасен животът на общо 39 пациента досега, като първите интервенции са направени съвместно с водещия в света немски кардиолог проф. д-р Карл Щангл от берлинската университетска болница „Шарите“.

Варненската и берлинската клиники си сътрудничат от 2012 година. Мултидисциплинарният лекарски екип, който придоби голям опит в областта на транскатетърната смяна на клапи, се състои от интервенционални кардиолози, кардиохирурзи и анестезиолози.

В световен мащаб методът за безкръвната смяна на аортна клапа успешно се прилага от 2007 година и за това време придоби изключително бърза популярност в страните с традиции в медицината. По-голяма част от пациентите са на възраст над 70 години, често имат множество съпътстващи заболявания и при тях тази процедура е препоръчителна.

Предимството на безкръвната интервенция е изключително бързото възстановяване след процедурата и възможността пациентите да водят нормален начин на живот след имплантирането на аортната клапа.

„Обичайният начин за лечение на това заболяване е отворена кардиохирургична операция, при която се отваря гръдният кош, спира се сърцето, клампира се аортата и хирургът сменя клапата. Манипулацията, която ние извършваме, като резултат е същата – сменяме аортната клапа.

Разликата е в това, че я сменяме транскатетърно, с достъп през бедрената артерия. Клапата се сменя без операция, без екстракорпорално кръвообращение и може дори да не се налага обща анестезия, а пациентът да е седиран. Възстановяването е много бързо, болните стават няколко часа след интервенцията и се изписват след 3-5 дни“, разяснява д-р Вълков.

Процедурата по смяна на аортна клапа се поема напълно от НЗОК, като мултидисциплинарен екип от болницата обсъжда и предлага всеки случай индивидуално.