Ж иви животни няма да могат да напускат област Пазарджик заради карантината, която Брюксел наложи за това, че България не унищожи стадото от Велинград, за което се твърди, че има чума, но две различни лаборатории излязоха с коренно противоположни резултати за болестта. Съобщението за карантината е публикувано в официалния вестник на Европейския съюз от 9 декември, но е взето на 6 декември, за въвеждане на рестриктивни мерки в областта и е в три степени.
Зони
Определени са три зони на ограничението. Първата е с радиус от 3 км около самото огнище във Велинград, а срокът на действие е до 30 декември 2024 г. Има зона с 10-километров радиус, като мерките важат до 8 януари 2025 г. Последната ограничителна зона обхваща територията на цялата област Пазарджик, а ограничението е до 7 февруари, за да не се допусне разпространение на заразата.
ТЕСТОВЕТЕ за овцете - като тези на КАТ!
"Поради сериозността и неотложността на ситуацията и с цел незабавно да се ограничи разпространението на болестта след тази първа поява в посочената държава членка е необходимо също така да се гарантира, че не се извършва движение на животни от защитните, надзорните и допълнителните ограничителни зони към местоназначения извън външния периметър на допълнителната ограничителна зона", пише още в решението.
Повторно
Ограничението за износ на живи овце и агнета се прилага за втори път към България. Първият беше през 2018 г. след случая “Болярово“, когато фермерката Ана отказа достъп до стадото си с овце на агенцията по храните, за да бъде унищожено, заради наличие на чума. И тогава, и в случая с Велинград животните видимо бяха здрави, нямаше умрели, а стадото е живо до днес и от него се раждат агнета. Съдбата на овцете от Велинград е сходна. Откакто бе открита чума в пробите, взети от стадото, се родиха около 100 агнета, нямаше нито една починала овца, нито една не направи аборт на плода.
Версии
Различни са версиите, които обясняват този феномен. Най-големите поддръжници на стадото във Велинград са убедени, че пробите са фалшифицирани и животните въобще не боледуват от чума. Според други вирусът минал през стадото още през лятото, но те са придобили имунитет от срещата. Останали са живи, защото породата е примитивна - Каракачанска овца, която се смята за много устойчива на болести, защото е порода на десетки векове.
НЕДОВОСТВО: Животновъди се събраха под прозорците на властта!
Не се изключва и версията овцете да са ваксинирани с нелегално внесена ваксина от Турция, където една инжекция върви до 30 ст. Турция, където чумата е с постоянно присъствие, прилага ваксиниране за разлика от Европейския съюз, който няма регистрирана такава.
Ваксиниране
Повечето от ветеринарните лекари, началниците на агенцията по храните, както и самият министър на земеделието са категорични, че ваксинация не може да се прилага поради забраната за такава в ЕС. Проверка на „Телеграф“ установи, че това не е точно така. Ваксинация срещу чума по дребните преживни животни може да се направи, но само ако министърът на земеделието на пострадалата страна поиска разрешение от Европейската комисия. Едно от последствията е, че няма да може да се продава продукция от овце в ЕС. В същото време обаче Турция, която ваксинира овцете си, внася и месо, и млечни продукти, особено в Германия, коментира пред „Телеграф“ Стефан Попов, който е един от лидерите на защитниците на стадото във Велинград.
Прасенца
Междувременно Агри.БГ съобщи, че Румъния възпира пазара на свине от България заради чумата по овцете. Това може да се превърне в сериозен икономически проблем със загуби за милиони евро, нужни са спешни действия, алармира Асоциацията на свиневъдите в България. „От дни Румъния спира достъпа за търговия на живи животни - прасета, до своя пазар на производители от България.
ЧУМА ГЕЙТ: Дронове облитат фермата във Велинград
Претекстът за рестрикцията е чумата по овцете, регистрирана у нас, но тези доводи са абсурдни и без никакво правно основание”, каза Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България (АСБ).
Светлана Трифоновска