И муностимулатор с търтиево млечице се произвежда единствено в пчелна ферма „Медената долина“ в село Ясеново, община Казанлък. Тя е собственост на Милена и Начо Иванови, които започнали да отглеждат пчели преди 15 години като любители, а сега кошерите им са 700.
„Пчелната ни ферма е в сърцето на Розовата долина и името не е избрано случайно. Единствените сме в България, които правим имуностимулатор с търтиево млечице, с това сме различни и много се гордеем. Търтиевото млечице се добива чрез пресоване на ларви на търтея в определен етап от тяхното развитие. Това е 100 процента протеин в състава“, обяснява Милена.
Изложение
Родното овощарство си даде среща в съботния ден на най-голямото селскостопанско изложение в Североизточна България, което се проведе в зала „Арена“ в Русе.
Седмото му издание бе посветено на 10-годишнината от основаването на Съюза на дунавските овощари – основен организатор на събитието. Над 40 производители и компании от България, Румъния и Унгария представиха своята работа и осъществиха контакти за бъдещо партньорство. В просторната зала посетителите можеха да разговарят с представители на единствената у нас фирма за внос на техника за прибиране на малини, която е и първата в света, използвала машини за събирането на облепиха. Хората можеха да си купят родно производство мед, конфитюри, сладка, тахани, сокове, ядки. Единствената фирма у нас за сушене на кайсии също представи продукцията си, а младо семейство от Розовата долина предложи произвеждан от тях имуностимулатор от търтиево млечице. Участваха също производители на овощен посадъчен материал, на торове и препарати за растителна защита, техника за градината, капково напояване и т.н.
Родно
„Много е важно да се правят такива изложения, за да се покаже качеството на родното производство, да се знае, че българският производител съществува и заслужава уважение, защото той осигурява храната ни. Тук виждате хората с костюми и ризи, но те не изглеждат така на полето, аз ги познавам много добре. Това са отрудени хора, които влагат душа и сърце в една фабрика под открито небе. За тях годината може да приключи за секунди, защото зависят от времето и климатичните промени, затова трябва да ги подкрепяме като купуваме български плодове“, каза пред „Телеграф“ Свилен Милев, който въобще не се поколебал, когато го помолили да стане спонсор на събитието.
Техника
Неговата фирма е основана през 2017 г. в Попово, където се намират големи насаждения с малини. Започнал да внася техника за прибирането им и засега е единственият у нас. А миналата година показал в Гърция как с тези машини може да се събира и облепиха – една култура, която тепърва ще се разпространява в България. Нововъведението на българската фирма било отразено от медии в южната ни съседка.
Сред участниците в изложението бе и Микеле Санторели – собственик на най-голямата в Румъния фабрика за преработка на череши. Италианецът притежава предприятие и в Неапол и това е фамилен бизнес от две-три поколения. Фабриката в Румъния се намира в гр. Ръмнику Сърат, и преработва и български череши.
Капацитет
„Черешите ви са много качествени и бих искал да разширя контактите си с български производители. Това очаквам от изложението. Капацитетът на фабриката в гр. Ръмнику Сърат не е изпълнен и можем да преработваме и още. На практика изнасям продукция в целия свят – в Европа, Канада, Южна Америка, Япония“, каза пред „Телеграф“ Микеле Санторели. На въпрос дали би построил фабрика и в България, той отговори, че засега няма такива намерения, защото предприятието в Ръмнику Сърат е достатъчно голямо.
Опашки
Деница от Русе пък е дошла специално да си купи плодни дръвчета от Боян Богомилов. Познава от години производството му и е много доволна. Сега си е взела да засади в двора си ябълка, слива, праскова, кайсия и череша – бяла и червена. Пред този щанд имаше опашка от чакащи.
Цяла група млади хора пък бе дошла, за да представи сушените плодове от силистренското село Паисиево. Собственикът Димитър Христов казва, че предприятието му е единственото в България, в което се сушат кайсии. Фирмата има и собствени 400 декара овощни градини.
На изложението бяха представени и биоторове. Според представителя на компанията Стоян Ташков те по-трудно навлизат в нашето производство поради липса на знания у производителите. Той обаче смята, че през следващите пет години биоторовете ще вземат превес над конвенционалните.
Седмото изложение „Дунавски овощари“ бе осъществено с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“.
Янислав Янчев: Форумът е място за идеи и контакти
Форумът „Дунавски овощари“ е място за обмяна на идеи и създаване на контакти, защото дава възможност на земеделските производители да се запознаят с иновациите и решенията, които са нужни в съвременното земеделие. Това каза при откриването заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев. Той увери земеделците, че държавата предприема ключови стъпки за възстановяване и развитие на напояването и защитата от градушки. „Стремежът на ръководството на Министерството на земеделието и храните е да работи изцяло за възстановяването на „Напоителни системи“ във вида, в който са били“, посочи той.
Жанета Йорданова