З а да се наслаждавате на красиви цветя през пролетта, най-важното условие е да съхраните правилно посадъчните материали. Съхранявайте луковиците на сухо място при температура 7-10 градуса. Почиствайте редовно окапалите листа и другите растителни остатъци от почвата през декември, съветват от Градината.БГ.
Важно е през декември да се почиства редовно тревният килим от изгнили листа и растителни остатъци. Има опасност, ако останат под снежната покривка, те да не пропускат въздух и тревата може да се задуши.
През декември при сухо се засаждат и декоративни храсти.
Дървета
Ако случайно сте пропуснали резитбата през ноември, може да използвате топлите дни на декември. При температурата на въздуха и почвата около 5-6 градуса можете да засадите декоративни храсти или дръвчета в градината. Зимното засаждане е за предпочитане пред пролетното. С цел да предпазите клоните на храстите от счупване при обилен снеговалеж или при силен вятър превържете ги с тънка тел, така че клоните им да бъдат разположени вертикално.
Зеленчуци
Разпръснете оборски, фосфорен и калиев тор и прекопайте дълбоко почвата. Можете да покриете с найлон младия спанак, магданоз, салата. Времето е подходящо за засаждане на магданоз, копър, моркови, грах, бакла. Салатите се засаждат директно на избраното място с разстояние между редовете около 30 см. Магданозът се засява в плитки бразди, като разстоянието между тях трябва да е 15-20 см. Старите скилидки чесън могат да ви послужат отново. Засадете ги в саксия с прозрачно покритие и скоро ще поникнат зелени листчета, с които да ароматизирате ястията.
Покриваме лехите с магданоз с найлон.
Бордолезов разтвор срещу кафяво гниене
Дълбоко прекопайте почвата около плодните дървета, така ще ги предпазите от болести и неприятели. Премахнете изсъхналата кора и варосайте стволовете. Покрийте стъблата на младите дръвчета, за да ги предпазите от гризачи. И ако не сте напръскали през ноември, може да го направите сега с бордолезов разтвор 2% против ранно кафяво гниене и други болести по овощните.