П о време на пости доста народ не ги спазва – едни по идейни убеждения, други по здравословни причини, а трети по навик. За всички тях видяхме няколко рецепти на gotvetesmen.com.
Редено с кюфтета
Необходими продукти:
- 500 г кайма
- 1 глава лук
- 1 филия хляб
- подправки по избор и вкус
- 1 настърган домат
- 3-4 картофа
- 2-3 чушки
- 2-3 домата
- магданоз
Начин на приготвяне:
Към каймата се добавя настърганият лук и накиснатата филия хляб, като не се отцежда много. Посолявате, добавяте подправки по желание и омесете добре, като добавите 1 с.л. вода. Оставете готовата кайма да престои малко, оформете кюфтетата и ги изпържете. Обелете картофите, нарежете ги на кръгчета и тях изпържете до полуготовност. Нарежете доматите на кръгчета, а чушките на лентички. Започнете да редите в тавата ред картоф, кръгче домат, кюфте, пак картоф и т.н., докато свършат продуктите. Между редовете сложете лентички от чушките. Сложете в загрята фурна на 200 градуса за 15 минути. През това време смесете настъргания домат с 250-300 мл вода, посолете и залейте полуготовото ястие. Допечете на 250 градуса за още 15-20 минути. Извадете и поръсете с нарязан магданоз.
Пилешки рулца
Необходими продукти:
- 6 пилешки пържоли
- 200 г гъби
- 200 г бекон
- 3-4 краставички
- 3 бр. топено сирене
- соев сос
- подправка за пиле
- 1 к.ч. вино
- настърган кашкавал за отгоре
Начин на приготвяне:
Пържолите се начукват и поръсват с подправката. Напръскват се със соев сос и се оставят в хладилник за около 1 час. Гъбите се нарязват и сваряват, беконът се нарязва на кубчета, както и краставичките и сиренето. Върху всяка пържола се слага от бекона, гъбите, краставичките и топеното сирене. Навива се на руло и може да се зашие с конец или забучи с клечки за зъби. Поставят се в тавичка, поръсват се с олио и виното. Отначало се задушават около 15 минути, след това се допичат без капак до готовност. Изваждат се и отгоре се слага настърганият кашкавал. Запича се още 5 минути.
Агнешка плешка с бира
Необходими продукти:
- 1 агнешка плешка
- 1 ч.ч. бира
- 1 ч.ч. вода
- сол
- бял или черен пипер
- риган
- чубрица
- кимион
- чесън на прах
Начин на приготвяне:
Плешката се нарязва на парчета, които се поставят в тавичка, поръсват се с подправките. Изсипват се водата и бирата и тавичката се покрива с фолио. Пече се на 200 градуса за около 2 часа. Когато месото е изпечено, остава течност, към която се прибавя малко царевично нишесте за сгъстяване. Този сос е прекрасен за заливане на месото и гарнитурата, която може да бъде разнообразна, въпрос на вкус.
Задушено в гювеч на фурна
Необходими продукти:
- 250 г свинско филе или бут
- 250 г телешко месо - бут или филе
- 400 г агнешки ребра
- 3-4 броя пилешки крилца или бутчета
- 1/2 парче сурова наденица за скара
- 5-6 картофа
- 2-3 моркова
- 200 г гъби
- 20-ина маслини
- 1/2 стрък праз лук
- 7-8 сушени сливи
- 1/2 дюля (нарязана на кубчета) – може да се замени с твърда ябълка
- коренче джинджифил около 20 г
- морска сол
- зехтин
- пипер на зърна микс (черен, бял, червен)
- риган, мащерка, босилек, майорана (подправките се слагат на вкус)
- 150 г бяло вино
- 100 г вода
Начин на приготвяне:
Намазняваме дъното на гювеча със зехтина, нарязваме картофите и морковите на едри парчета и ги подреждаме на дъното. Оформяме свинското месо и телешкото на малки каренца, начукваме ги леко. Нарязваме гъбите и праза на едро. След това подреждаме оформените каренца, ребрата и пилешкото в гювеча, като помежду им поставяме от нарязаните зеленчуци и маслини. Някъде по средата слагаме суровата наденица, която ще придаде страхотен вкус на ястието. Също така подреждаме сливите и дюлята във всеки пласт от гювеча така, че да си пуснат аромата равномерно, а най-отгоре поставяме джинджифила.
Поръсваме вече подредения гювеч с подправките на вкус, като не прекаляваме. Добре е черният пипер да бъде натрошен на ръка, за да се усети истинският му аромат. След като сме готови с подредбата и подправките, заливаме гювеча с виното и водата, като внимаваме да не отмием подправките от месото и да паднат на дъното. След като всичко е готово, поставяме капака на гювеча и го запечатваме по ръба с малко кашичка, приготвена от вода и брашно. Пускаме фурната отгоре и отдолу на 180-200 градуса и поставяме гювеча за няколко часа. Последните 20-30 минути се отваря гювечът, за да може да се запече малко отгоре.