0

О съвременяването на пенсиите от юли потъна в пълна мистерия.

Тя ще се разплете едва с приемането на бюджета за следващата година, което няма да се случи по-рано от края на февруари. Междувременно въпросителните около точния процент се умножават. Правителствен документ разкри, че вече се говори за индексация не с 8 и нещо процента, както се тиражираше досега, а с едва 6,6%.

По-ниското число е било записано в проект за Национален план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2025-2026 г., пуснат за обществено обсъждане. Една от мерките, които фигурират в плана, е повишаване адекватността на пенсиите, чрез ежегодното им осъвременяване. Споменава се, че нapacтвaнeтo нa пeнcиитe зa тpyдoвa дeйнocт, oтпycнaти дo 31 дeĸeмвpи 2024 г., ĸaĸтo и нa пeнcиитe, нecвъpзaни c тpyдoвa дeйнocт, oт 1 юли 2025 г. щe e c 6,6 нa cтo. A зa oтпycнaтитe пpeз тaзи гoдинa пeнcии ce плaниpa пo-мaлĸo пoвишeниe пpeз cлeдвaщaтa гoдинa. Πo-ĸoнĸpeтнo yвeличeниeтo нa пeнcиитe зa тpyдoвa дeйнocт, oтпycнaти дo 31 дeĸeмвpи 2025 г., ĸaĸтo и нa пeнcиитe, нecвъpзaни c тpyдoвa дeйнocт, oт 1 юли 2026 г. щe бъдe c 4,6 нa cтo, пише money.bg. По-късно в сряда обаче числото 6,6% е било изтрито, показа проверка на „Телеграф“. Експерти поясниха, че това е бил стар вариант, подаден от НОИ, и индексацията няма да е толкова.

Правило

Осъвременяването на пенсиите се прави по швейцарското правило, което е залегнало в чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, като към момента то не е отменено. Правилото предвижда пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, да се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. Следвайки тази формула, повишаването на пенсиите ще се забави, тъй като с по-малък процент се увеличава както инфлацията, така и средният осигурителен доход спрямо периода отпреди една-две години, когато имаше рязък скок на заплатите и потребителските цени. За сравнение миналия юли пенсиите бяха индексирани с 11% именно заради високата инфлация и ръст на осигурителния доход.

Досега обаче се говореше, че швейцарското правило ще даде индексация на пенсиите от юли в рамките на 8-9%. Сега за първи път се споменава значително по-нисък процент. За да стане ясна точната картина обаче, трябва да излязат данните за осигурителния доход за цялата минала година. Към момента последният месец, за който от НОИ са публикували данни, е ноември.

Алтернатива

Докато Министерството на финансите не е готово с бюджета, няма да е ясно с колко точно ще се осъвременят пенсиите. Причината е, че заради дефицита в хазната може да се стигне до временна отмяна на швейцарското правило или модифицирането му по някакъв начин. Подобно нещо е правено в миналото. Швейцарското правило беше въведено като законов текст от 2006 г., но не беше прилагано в чистия си вид. Първите години имаше индексиране на пенсиите с по-високи проценти, а след това пенсиите бяха замразени и нямаше осъвременяване.

Швейцарското правило беше отменено от правителството на ГЕРБ при приемането на бюджет 2010 заради икономическата криза. От 2012 г. то беше заменено от механизъм за осъвременяване на пенсиите с индекса на потребителските цени от предходната година с мотива, че е „скъпо" за осигурителната система в условия на криза.

За пръв път в чистия си вид швейцарското правилото залегна в бюджета за 2014 г. и беше използвано при увеличението на пенсиите от 1 юли 2014 г. с 2,7%.

Връщането към подобна формула - пенсиите да се актуализират само с инфлацията, бе залегнало като вариант и в анализ на НОИ, публикуван миналото лято. В този документ се разглеждаха различни сценарии за намаляване на разходите за пенсии и свиване на дефицита в Държавното обществено осигуряване. Изчисленията сочеха, че промяната на формулата ще даде индексация от едва 2,4%.